Hans Zollner SJ: prewencja przeciw nadużyciom seksualnym to zadanie dla pokoleń
W pięć lat po szczycie w sprawie zwalczania nadużyć, który obradował w Watykanie, ekspert ds. ochrony dzieci, ks. Hans Zollner SJ widzi jeszcze przestrzeń dla działań Kościoła katolickiego w tym zakresie. „Istnieją już pewne przepisy w Kościele, które wyznaczają ważne linie w walce z nadużyciami seksualnymi”, powiedział w wywiadzie opublikowanym przez portal katholisch.de. Jednocześnie podkreślił, że wprowadzenie daleko idących zmian wymaga dłuższego czasu. „Jest to zadanie dla pokoleń, którego nie da się szybko rozwiązać” – zaznaczył.
„Widzimy, że wprowadzenie tego czy innego przepisu niekoniecznie prowadzi do natychmiastowych i spójnych zmian w praktyce wszędzie” – uważa ks. Zollner.
„W Kościele istnieje przede wszystkim problem z monitorowaniem, tj. sprawdzaniem, czy to prawo jest stosowane, a jeśli nie jest stosowane, nakładaniem sankcji” – wyjaśnił jezuita. Potrzebne jest także nowe podejście do tej kwestii. „W wielu częściach świata nie osiągnęliśmy jeszcze punktu, w którym jest to rozumiane wszędzie i analogicznie stosowane” – powiedział.
Ks. Zollner podkreślił, że samo przesunięcie kwestii nadużyć na ważne miejsce nie wystarczy. „Musi to być kwestia, o którą się modlimy, dyskutujemy i razem z osobami dotkniętymi szukamy dróg do bycia Kościołem”, stwierdził jezuita i przypomniał, że w różnym stopniu wszyscy ochrzczeni są odpowiedzialni za bezpieczniejsze społeczeństwo i Kościół.
>>> W 2023 r. Fundacja Św. Józefa przeznaczyła blisko 2,7 mln zł na rzecz osób skrzywdzonych
Przed pięcioma laty papież Franciszek zaprosił na kilkudniowe spotkanie w Watykanie przewodniczących wszystkich konferencji biskupich, wielu przełożonych zakonnych i kierowników kurii. „Podczas konferencji zebraliśmy naprawdę wiele konkretnych i ważnych punktów” – wspominał niemiecki jezuita, dyrektor Centrum Ochrony Małoletnich na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i jeden z głównych organizatorów tego kościelnego „szczytu”.
Ks. Zollner, 57-letni jezuita i psychoterapeuta, jest jednym z głównych ekspertów Stolicy Apostolskiej w walce z nadużyciami seksualnymi. Był członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, z której wystąpił w 2023 roku „z powodu braku jej przejrzystości”. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie jest szefem Instytutu Antropologii, który zajmuje się przypadkami nadużyć z naukowego punktu widzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |