fot. PAP/Albert Zawada

Harcerze zapraszają na wspólną modlitwę i rajd w Dniu Druha Wicka

Msza św., prelekcja, rajd harcerski, czuwanie przy relikwiach bł. Wincentego Frelichowskiego złożą się na integracyjne harcerskie wydarzenie w niedzielę 25 lutego, skupione wokół parafii i kościoła św. Wojciecha w Kielcach. Rajd i towarzyszące mu wydarzenia w Dniu Druha Wicka odbywają się pod hasłem „Miłość jest silniejsza niż śmierć”.

– Wierni w tym dniu będą mogli obejrzeć w kościele wystawę fotografii związaną z bł. Wincentym Frelichowskim, a także posłuchać wykładu dr. Roberta Zadury, dotyczącego życia i sylwetki błogosławionego męczennika – zachęca ks. przew. Sebastian Nocoń, kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP.

Rajd dla harcerzy rozpoczyna się o godzinie 12.00, następnie o godzinie 15.00 organizatorzy zapraszają na wykład gościa z Torunia, dr. Zadury. O godzinie 16.00 rozpocznie się Msza święta z udziałem harcerzy, której przewodniczył będzie bp Andrzej Kaleta. – Zachęcamy także do oddania czci relikwiom bł. Wincentego Frelichowskiego, które w naszym kościele będą wystawione przez cały dzień – mówi ks. dr Mirosław Cisowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kielcach. Honorowy patronat objął biskup kielecki Jan Piotrowski.

bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski, fot. Adalbertus/ Wikimedia

Stefan Wincenty Frelichowski (1913 – 1945) – ksiądz, podharcmistrz, harcerz Związku Harcerstwa Polskiego, błogosławiony katolicki, jeden z patronów diecezji toruńskiej, jest zarazem patronem polskich harcerzy. Dał się poznać m.in. jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcje kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. Działał w Kierownictwie Wydziału Starszoharcerskiego chorągwi, był redaktorem biuletynu „Zew Starszoharcerski”. Aresztowany przez gestapo, więziony w kilku obozach koncentracyjnych, zmarł podczas epidemii tyfusu w Dachau, organizując pomoc chorym. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze