epa06153001 Catalonian Police Mossos d’Esquadra officers patrol in Cambrils, Spain, 20 August 2017. At least 14 people were killed and some 130 others injured after cars crashed into pedestrians on the La Rambla boulevard in Barcelona and on a promenade in the coastal city of Cambrils on 17 August. Spanish police have stated that the attacks in Barcelona and in Cambrils were linked. The so-called ‚Islamic State’ (IS) in the meantime has claimed responsibility for the attacks in Barcelona and Cambrils. Spanish police are still hunting for the driver of a van who perpetrated the deadly attack in Barcelona. EPA/JAUME SELLART Dostawca: PAP/EPA.

Hiszpania: ataki na muzułmańskie świątynie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W sobotę i niedzielę doszło do ataków na muzułmańskie świątynie w czterech hiszpańskich miastach: Sewilli, Grenadzie, Tarragonie oraz Logrono. Wydarzenia są następstwem przeprowadzonych w czwartek i piątek w Katalonii dwóch zamachów terrorystycznych.

Jak poinformowała hiszpańska policja, w niedzielę po południu wpłynęły skargi na ataki przeciwko meczetom w czterech miastach. Do pierwszego aktu przemocy doszło w sobotę wieczorem przy muzułmańskiej świątyni w dzielnicy Albaicin w Grenadzie, na południu Hiszpanii.

“Skrajnie prawicowa grupa obrzuciła teren meczetu materiałami pirotechnicznymi oraz wznosiła ksenofobiczne okrzyki” – poinformowała telewizja TVE24.

Według policji zgłoszenie dotyczyło grupy 12 agresywnych osób o radykalnych przekonaniach, które pod bramą muzułmańskiej świątyni “zakłócały porządek”. Nikt nie został aresztowany.

Dziennik “El Pais” podał, że sprawcami byli działacze ruchu Hogar Social (HS), organizacji powstałej w 2014 r., która grupuje sympatyków hiszpańskiego neonazizmu. Wśród jej celów jest m.in. okupowanie budynków publicznych i przeznaczanie ich dla eksmitowanych ze swoich mieszkań zadłużonych Hiszpanów. Radykalni aktywiści podkreślają, że pomagają tylko białym obywatelom tego kraju.

Fot. EPA/ANDREU DALMAU

Członkowie HS byli w Hiszpanii wielokrotnie zatrzymywani za udział w atakach na imigrantów oraz lewicowych aktywistów. W ub.r. po zamachach terrorystycznych w Brukseli neonaziści dokonali kilku akcji odwetowych na terenie Hiszpanii przeciwko wspólnotom muzułmańskim, dopuszczając się m.in. wandalizmu w madryckim meczecie.

Według świadków sobotniego ataku na meczet w Grenadzie działacze HG krzyczeli m.in. “Wynoście się z Europy !”, “Terroryści !” i “Finansuje ich Państwo Islamskie !”.

“Nigdy na terenie naszej świątyni nie dochodziło do takich zdarzeń, choć w przeszłości otrzymywaliśmy już telefoniczne pogróżki. Tym razem posunięto się dalej”, powiedział przewodniczący meczetu w Grenadzie Malik Ruiz.

W sobotę i niedzielę wandale wypisali antymuzułmańskie hasła na trzech innych hiszpańskich meczetach: w Tarragonie, Logrono oraz w Sewilli. Na ścianach budynków pojawiły się m.in. napisy: “Stop dla Islamu” oraz “Mordercy! Zapłacicie za to”.

Media hiszpańskie podkreślają, że ataki na świątynie muzułmańskie są rezultatem zorganizowanych w czwartek i piątek w Katalonii dwóch zamachów. W ich efekcie grupa kilkunastu terrorystów pochodzenia marokańskiego zabiła tam łącznie 14 i zraniła ponad 120 osób z 35 państw świata.

Policja zabiła dotychczas pięciu członków grupy, a czterech zostało aresztowanych.

Według hiszpańskich mediów w dalszym ciągu poszukiwani są trzej terroryści, w tym prawdopodobny przywódca grupy, muzułmański duchowny Abdelaki As-Satty.

Fot. PAP/EPA/JAUME SELLART

Hiszpania: ataki na muzułmańskie świątynie
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze