Hiszpania: kryzys powiększył grono ubogich o ponad 45 proc.

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trwający od 2009 r. w Hiszpanii kryzys gospodarczy poszerzył grono ubogich w tym kraju o ponad 45 proc. Jak poinformował w komunikacie zespół socjologów z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB), wpływ kryzysu na hiszpańskie społeczeństwo był badany w okresie pomiędzy 2010 r. a 2014 r.

– W analizowanym czasie liczba osób żyjących w Hiszpanii na skraju ubóstwa wzrosła o ponad 45 proc. do poziomu 14,8 mln osób – ujawnił socjolog Inaki Permanyer, który wszedł w skład zespołu badawczego barcelońskiej uczelni.

Socjologowie z UAB odnotowali, że skutki kryzysu gospodarczego najbardziej dotknęły w Hiszpanii kilka grup społecznych, w szczególności: dzieci, osoby w sile wieku, a także absolwentów szkół średnich i zawodowych oraz imigrantów. Permanyer zaznaczył, że skutki kryzysu gospodarczego wywarły swoje piętno na niemal wszystkich grupach wiekowych poniżej 65. roku życia.

Eksperci z UAB uważają, że zniwelowanie liczby osób żyjących na skraju ubóstwa w Hiszpanii nie będzie należało do najłatwiejszych zadań w najbliższym czasie. – Zgodnie z planami instytucji europejskich, w ciągu najbliższych czterech lat, w ramach programu Europa 2020, liczba ubogich w Hiszpanii powinna zostać zmniejszona o około 1,4 mln osób. Szanse na taką redukcję należy ocenić jako minimalne – dodał Permanyer.

Hiszpania: kryzys powiększył grono ubogich o ponad 45 proc.
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze