Fot. pixabay/jdegheest

Hiszpania: meduza coraz częściej trzymana jest w domu jako zwierzę domowe

W Hiszpanii staje się modne posiadanie w domu meduz. Biolog morski, Ana Gordillo, hoduje je i sprzedaje online. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikiem „El Confidencial”, chętnych na zakup tych zwierząt jest coraz więcej – na Półwyspie iberyjskim, we Francji, Włoszech, a nawet Norwegii.

„Z meduzą nie ma tak silnej i wzajemnej więzi, jak z psem czy kotem, ale trzymanie jej w domu jest łatwiejsze” – powiedziała Gordillo; oceniła, że popyt na parzydełkowce nakręca także moda na posiadanie rzadkich zwierząt.

Gordillo wiele lat pracowała w akwariach publicznych i zauważyła, że ludzie „z fascynacją patrzą na meduzy”. Odkryła, że w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii ludzie hodują je w domach. Kupiła specjalne akwaria (medusaria) w Chinach i otworzyła sklep online oferujący meduzy pochodzące z jej hodowli. Biznes kwitnie już od pięciu lat.

>>> Naukowcy: brzozy usuwają z gleby mikroplastik

Jak długo żyje meduza?

Meduzy wysyłane są z Walencji w plastikowych torbach wypełnionych wodą, zapakowanych w styropian i karton. Zwykle docierają na miejsce po 24 godz. Gordillo zapewniła, że podczas transportu „meduzom nic złego się nie dzieje, bo to bardzo proste zwierzęta”.

Od urodzenia parzydełkowca do wystawienia go na sprzedaż musi minąć co najmniej miesiąc – wyjaśniła. Jeżeli klient chce meduzę większą niż 15 cm, musi poczekać co najmniej 3 miesiące. Długość życia meduz na wolności to niecały rok, ale w akwariach mogą żyć nawet do 3 lat – podkreśliła.

Fot. pixabay/pexels

Meduzy pochodzące z własnej hodowli dostosowują się do wielkości akwarium, dlatego nie rosną tak duże, jak w naturalnym środowisku, gdzie cały czas żerują. To zwierzęta mięsożerne, żywią się rybami, planktonem i skorupiakami. Składają się w 95 – 98 proc. z wody – dodała.

Coraz większe zainteresowanie

Według Gordillo szczególnie ważna jest pielęgnacja wody w medusarium. Najpierw trzeba poczekać dwa miesiące, aby bakterie odtworzyły właściwy ekosystem. Należy także utrzymywać odpowiednie zasolenie wody i codziennie karmić meduzy, np. suchą paszą.

Gordillo twierdzi, że z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie posiadaniem meduz w domu, które kupujący uważają za zwierzęta towarzyszące. Poza tym akwaria z meduzami są piękne – dodaje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze