fot. wikipedia

Hiszpania otwiera port dla statku z migrantami

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jeden z dwóch statków z uchodźcami – które utknęły na Morzu Śródziemnym – będzie mógł zawinąć do najbliższego hiszpańskiego portu. Madryt decydował się otworzyć dla niego port, bo statek pływa pod hiszpańską banderą.

Założyciel Open Arms, Oscar Camps, rozmawia z dziennikarzami na Lampedusie, na Sycylii. Hiszpańska organizacja pozarządowa ds. Migracji migrantów przetransportowała migrantów potrzebujących pomocy, fot. ALFREDO PECORARO, PAP/EPA.


Mimo tej decyzji, załoga alarmuje, że oznacza to jeszcze długą i męczącą drogę, a najbliżej byłoby dopłynąć do włoskiej wyspy Lampeduza. Na pokładzie statku ratunkowego Open Arms jest 107 uchodźców. Od 18t dni czekają na możliwość zejścia na ląd, ale Włochy – konsekwentnie odmawiają i grożą milionem euro grzywny. W minionym tygodniu rzymski sąd administracyjny wydał zgodę na wpłynięcie statku na włoskie wody, ale rząd zaskarżył tę decyzję.
Wczoraj kilku uchodźców wskoczyło do wody i próbowało wpław dostać się na Lampeduzę, ale zawrócili ich ratownicy.

Zdjęcie wykonane przez organizację „Lekarze bez granic”, fot. PAP/EPA.


Na Morzu Śródziemnym pływa jeszcze drugi, norweski statek francuskiej organizacji Lekarze Bez Granic. Na pokładzie jest 356 uratowanych uchodźców. Jednostka także stara się o zgodę na wpłynięcie do któregoś z pobliskich portów.

fot. PAP/EPA.

Zobacz także
Wasze komentarze