epa05609873 Security and police preparations in front of Lund’s Cathedral southern Sweden, 30 October 2016 where the Royal family will welcome Pope Francis and guests on 31 October 2016. Pope Francis is visiting Malmo and Lund to participate in an ecumenical service and the beginning of a year of activities to mark the joint Lutheran-Catholic commemoration of the 500th anniversary of the Reformation. EPA/EMIL LANGVAD SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.

Hiszpania: rozbito siatkę Bułgarów zmuszających do pracy swoich rodaków

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czterech Bułgarów zostało aresztowanych w Hiszpanii za sprowadzenie z Bułgarii i bezprawne eksploatowanie przy pracach rolnych robotników, których zakwaterowano w bardzo ciężkich warunkach i źle opłacano – poinformowała w środę Gwardia Cywilna.

Trzydzieści trzy ofiary tej siatki zostały przywiezione do Hiszpanii i umieszczone w urągających warunkach, „w pokojach lub na strychach nawet po dziesięć osób, bez ciepłej wody” – podano w komunikacie Gwardii Cywilnej.

Robotnicy ci byli wykorzystywani przy pracach rolnych, bez umowy ani żadnego ubezpieczenia. Byli również bardzo źle opłacani – „niektórzy z nich otrzymali wynagrodzenie w wysokości 50 euro za dwa miesiące pracy” – poinformowały hiszpańskie służby. Organizatorzy procederu potrącali pracownikom nawet koszty transportu.

Czterech liderów siatki, w wieku od 25 do 43 lat, aresztowano w październiku. Usłyszeli zarzuty handlu ludźmi i przynależności do organizacji przestępczej. Swoim ofiarom, pochodzącym z rejonu miasta Plewen w Bułgarii, obiecywali pracę i godne zakwaterowanie w Hiszpanii. Już po przewiezieniu pracowników do tego kraju, autobusami liniowymi lub należącymi do nich samochodami dostawczymi, informowali ofiary, że są winne pieniądze za przejazd.

Ponad 30 robotników, przebywających nielegalnie w Hiszpanii, zostanie odesłanych do Bułgarii – sprecyzował rzecznik Gwardii Cywilnej.

Śledztwo dotyczące tej siatki rozpoczęło się na początku 2016 roku, ale władze nie były w stanie określić, jak długo trwał proceder. Operację przeprowadzono we współpracy z Europolem i bułgarską policją. 

foto.  PAP/EPA/EMIL LANGVAD

Zobacz także
Wasze komentarze