epa06237254 Catalan policemen (Mossos d’Esquadra) leave a school in the district of Sarria amid applause by the people waiting outside it in response to the call made by the sovereignist platform Escoles Obertes (lit: Open Schools), in Barcelona, Catalonia, early 01 October 2017. Meanwhile, thousands of National policeman and Civil guards deployed in Catalonia have left their bases ahead of the opening of the electoral day at 09.00 hours. Hundreds of people have spent the night in different schools and civic centers designated by the regional Government to be polling centers for the ‚1-O Referendum’ in an attempt to prevent the police from avoid their use, as the Superior Court of Justice of Catalonia ordered. All of them had a deadline until 06.00am to leave the facilities. Catalonian Government has planned a total of 2,315 polling centers and 6,249 officials in charge of them in all the region, as well as some 7,235 people in charge of securing the chances to vote to some 5,343.358 Catalans in an independence referendum that has been banned by the Spanish Constitutional Court. EPA/Alberto Estevez Dostawca: PAP/EPA.

Hiszpania: rozpoczęło się referendum ws. niepodległości Katalonii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ponad tysiącu lokali wyborczych rozpoczęło się w niedzielę o godz. 9 referendum niepodległościowe w Katalonii. Centralny rząd w Madrycie uznaje je za nielegalne; zapowiadał blokadę głosowania. Przed otwarciem lokali nie odnotowano większych incydentów.

W niedzielę rano hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido poinformował, że ponad połowa z przewidzianych przez kataloński rząd 2315 lokali wyborczych była zamknięta. Głosowanie w większości przypadków ma się odbywać w szkołach publicznych, które od piątkowego popołudnia są otwarte z uwagi na prowadzone przez uczniów i ich rodziców aktywności kulturalno-sportowe. Hiszpańskie media twierdzą, że jest to pretekst, aby uniemożliwić zamknięcie placówek oświatowych przez policję.

Fot. EPA/Quique Garcia

W piątek szef katalońskiej policji, tzw. Mossos d’Esquadra, Josep Lluis Trapero zapowiedział, że podlegli mu funkcjonariusze zamkną w niedzielę rano obiekty, w których zaplanowano punkty wyborcze referendum niepodległościowego. Zastrzegł jednak, że policja nie będzie stosować siły w sytuacji biernego nieposłuszeństwa obywateli. Wprawdzie patrole katalońskiej policji wchodzą do lokali wyborczych, nie podejmują jednak działań służących ich zamknięciu. Często są tam oklaskiwani przez zgromadzonych wyborców.

Hiszpański rząd Mariano Rajoya zapowiedział, że zrobi wszystko, aby nie dopuścić do niedzielnego plebiscytu w Katalonii. Premier wielokrotnie nazywał go „chimerą”, grożąc wyciągnięciem konsekwencji wobec organizatorów. W ostatnich dniach Madryt zwiększył też obecność hiszpańskich policjantów i funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej w tym najbogatszym regionie Hiszpanii. W sobotę Gwardia Cywilna dokonała rewizji w siedzibie centrum informatycznego rządu Katalonii. Interwencja służy uniemożliwieniu elektronicznego liczenia głosów w plebiscycie.

Fot. EPA/Alberto Estevez

W niedzielę rano budynek barcelońskiego Centrum Telekomunikacji i Technologii Informatycznej (CTTI) w dalszym ciągu był blokowany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej policji. Niedzielny plebiscyt w Katalonii jest utrudniony także w związku z licznymi rewizjami, w efekcie których hiszpańska policja przejęła około 13 mln kart do głosowania na referendum. Część z nich skonfiskowano w budynkach katalońskiego rządu, gdzie 20 września przeprowadzono rewizje i aresztowano 14 osób, w tym wysokich rangą urzędników. Pomimo konfiskaty materiałów w komisjach wyborczych znajdują się karty do głosowania. Większość wyborców przychodzi z własnymi kartami, które w ostatnich dniach były dystrybuowane w kilku miejscach regionu, w tym na Uniwersytecie Barcelońskim. Rząd regionalny poinformował, że uznawane będą również karty wydrukowane na własną rękę, zgodne z oficjalnym wzorem.

Fot. EPA/Alberto Estevez 

Hiszpania: rozpoczęło się referendum ws. niepodległości Katalonii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze