Hiszpańskie media: małżeństwo Ulmów było światłe, odważne i opiekuńcze
Beatyfikowane 10 września we wsi Markowa na Podkarpaciu małżeństwo Józefa i Wiktorii Ulmów było wyjątkowe nie tylko dzięki swojej heroicznej postawie i tragicznej śmierci, ale również ze względu na niezwykłe jak na tamte realia życie codzienne – napisał hiszpański portal 20Minutos.
Portal opisał małżeństwo polskich rolników jako światłe, odważne i opiekuńcze. Opisując okoliczności bohaterskiej śmierci rodziny Ulmów lewicowo-liberalna witryna internetowa szeroko opisuje ich życie podkreślając, że wyróżniali się pracowitością i pomysłowością. Odnotowano, że właśnie dzięki otwartości na świat Józefa Ulmy zachowały się liczne fotografie prezentujące realia przedwojennej Polski we wsi Markowa z uwzględnieniem okresu niemieckiej okupacji.
20Minutos zauważa, że ojciec wielodzietnej rodziny, zamordowanej w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów, znany był w swojej wsi ze względu na nowoczesność. Oprócz tego, że samodzielnie nauczył się fotografowania, założył też hodowlę jedwabników i pierwszy we wsi sad z prawdziwego zdarzenia. Józef Ulma samodzielnie podłączył też w swoim gospodarstwie prąd elektryczny, który pozyskiwał z napędu wiatrowego, co w ówczesnych realiach było ewenementem.
Wiktorię Ulma hiszpański portal przedstawia z kolei jako osobę “zaangażowaną społecznie, zainteresowaną kulturą i oświatą”, a przede wszystkim jako osobę niezwykle opiekuńczą. Dbała ona w trudnych warunkach wojennych, jak pisze 20Minutos, nie tylko o posiłki dla swojej licznej rodziny, ale również o wyżywienie ukrywanych przez swoją rodzinę Żydów.
>>> Relikwie rodziny Ulmów trafiły do Watykanu
W niedzielę w Markowej odbyła się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi – dwie córki sąsiadów Ulmów – Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. O beatyfikacji rodziny Ulmów pisały w niedzielę największe światowe media, opisując historię Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów. Podkreślano, że jest to pierwsza w historii Kościoła katolickiego beatyfikowana rodzina.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |