Holandia: zmarł kard. Adrianus Simonis
Kardynał Adrianus Simonis urodził się 26 listopada 1931 r. w mieście Lisse koło Rotterdamu, jako najstarsze z 11 dzieci miejscowego dentysty. Po ukończeniu wyższego seminarium duchownego w Warmond oraz po studiach na dwóch uczelniach papieskich w Rzymie przyjął 15 czerwca 1957 r. święcenia kapłańskie w Rotterdamie. Udzielił mu ich pierwszy biskup tej diecezji, utworzonej niespełna dwa lata wcześniej – Antonius Jansen.
29 grudnia 1970 r. Paweł VI mianował go biskupem Rotterdamu. Sakrę biskup-elekt przyjął 20 marca 1971 r. w miejscowej katedrze św. Wawrzyńca i Elżbiety. 27 czerwca 1983 r. Jan Paweł II powołał go na stanowisko arcybiskupa-koadiutora z prawem następstwa archidiecezji Utrechtu. 3 grudnia tegoż roku abp Simonis objął w niej rządy jako kolejny arcybiskup-metropolita i prymas Holandii (Niderlandów). Na konsystorzu 25 maja 1985 r. Ojciec Święty obdarzył go godnością kardynalską.
>>> Papież przyjął rezygnację kard. Philippe’a Barbarina
Jako biskup i kardynał A. Simonis uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, zwłaszcza w zgromadzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych Synodu Biskupów, a w latach 1983-2008 był przewodniczącym Holenderskiej Konferencji Biskupów. W kwietniu 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Benedykta XVI. 14 kwietnia 2007 r. ustąpił z urzędu arcybiskupa Utrechtu, ale kierował tą archidiecezją do 26 stycznia 2008 r., gdy władzę objął w niej nowy metropolita kard. Willem J. Eijk.
>>> Kardynał Schönborn: służbą i współczuciem pomagajmy zwyciężyć kryzys
W nocie episkopatu Holandii podkreślono, że kard. Simonis był głęboko zatroskany przyszłością Kościoła w Holandii, co wyrażał regularnie w rozmowach i wywiadach. Kard. Willem Eijk, następca kard. Simonisa na stolicy w Utrechcie, stwierdził, że w osobie zmarłego purpurata Kościół stracił osobę „o wielkim sercu duszpasterskim”.
Po śmierci kard. Simonisa kolegium kardynalskie liczy 220 członków, w tym 122 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe oraz 98, którzy przekroczyli 80 rok życia i są pozbawieni tego prawa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |