Fot. wikipedia

Kardynał Schönborn: służbą i współczuciem pomagajmy zwyciężyć kryzys

Służba, współczucie i gotowość pomocy innym – to „życiowe postawy Jezusa”, niezbędne do przezwyciężenia kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Wskazał na to kard. Christoph Schönborn w czasie mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego, którą w tym roku sprawował w niemal pustej katedrze św. Szczepana w Wiedniu.

Swoje przekonanie arcybiskup Wiednia oparł na przykładzie katedry, w znacznym stopniu spalonej przed 75 laty. Płomienie ogarnęły tę dumę i jeden z symboli miasta stolicy Austrii 12 kwietnia 1945 r. Iskry z plądrowanych sąsiednich budynków podpaliły dach katedry.

>>> Prymas: otrzymaliśmy mocne wezwanie, aby na naszą przeszłość spojrzeć dziś inaczej

Mimo tej tragedii katedra, a także cała Austria „przeżyły zmartwychwstanie”. Ówczesny arcybiskup Wiednia, kard. Theodor Innitzer, ubrany w strój roboczy pocieszał strapionych mieszkańców i twierdził, że „będziemy musieli ją odbudować”. I to się udało, podkreślił kard. Schönborn. Mieszkańcy Austrii odbudowali swoją katedrę w niebywałej solidarności. Dziś stoi w całej krasie i jest najczęściej odwiedzanym obiektem architektonicznym Austrii.

>>> Papież Franciszek: jak nowy płomień, ta Dobra Nowina rozpaliła się w nocy

Tym przykładem arcybiskup Wiednia nawiązał do obecnej sytuacji pandemii przypominając, że koronawirus nie robi różnic między osobami i krajami – „dotknął nas wszystkich i w ten bolesny sposób uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy jedną rodziną ludzką”. Jeszcze silniej niż w związku z kryzysem klimatycznym, ludzkość musi pamiętać o wzajemnym poleganiu na sobie, co będzie absolutnie konieczne „nawet po czasie koronawirusa”.

–  Teraz czujemy, że światopogląd egoizmu nie sprawdza się – dodał kard. Schönborn i zaapelował o okazywanie współczucia i troski o każdego człowieka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze