epa06170666 Daniel Applegate canoes east along a flooded stretch of Rayford Road as he paddles into subdivisions to check his neighbors in Spring, Texas, a northern suburb of Houston, Texas, USA, 29 August 2017. The areas in and around Houston and south Texas have received record rainfall and flooding in the aftermath of Hurricane Harvey. EPA/MICHAEL WYKE Dostawca: PAP/EPA.

Houston: powódź zniszczyła nawet 40 tys. domów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

30-40 tys. domów w Houston w Teksasie zostało zniszczonych na skutek powodzi wywołanych huraganem Harvey, który potem przekształcił się w burzę tropikalną – podały w środę władze. Poinformowano jednocześnie, że poziom wody w mieście jest bliski maksimum.

Pod wodą jest prawie jedna trzecia hrabstwa Harris, w którym leży Houston. Może minąć wiele dni, zanim woda opadnie. Sędzia Ed Emmett z władz hrabstwa powiedział, że bilans 30-40 tys. uszkodzonych domów to wstępne szacunki. „Może to być więcej. Nie będziemy pewni, dopóki nie dostaniemy się na wszystkie osiedla” – powiedział Emmett w telewizji. Dodał, że niektóre domy zostały zniszczone do tego stopnia, że nie nadają się do remontu.

„Czekają nas trudne miesiące, a może nawet lata – powiedział. – Hrabstwo Harris wraz z Houston przykuły dużo uwagi, bo chodzi o wielkie miasto i duży rynek, ale hrabstwa wokół nas ucierpiały podobnie jak my”.

Jeff Linder, który we władzach hrabstwa Harris odpowiada za walkę z powodzią, powiedział w osobnym wywiadzie, że poziom wody w mieście jest bliski maksimum, co oznacza, że spada zagrożenie zalania kolejnych obszarów. Reuters pisze, że po raz pierwszy od soboty w środę niebo nad Houston się rozpogodziło. Burza tropikalna w środę przed południem polskiego czasu dotarła do wybrzeży Luizjany, uderzając ok. 10 km na zachód od miejscowości Cameron – podało Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Według NHC Harvey ma stopniowo słabnąć i w najbliższych godzinach przekształci się w depresję tropikalną. Padają ulewne deszcze, wiatr w porywach osiąga 75 km/godz.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL WYKE

W Luizjanie rozpoczęły się ewakuacje z zagrożonych terenów w rejonie miasta Lake Charles. Oczekuje się, że z tego stanu Harvey skieruje się do stanów Arkansas, Tennessee i Missouri, gdzie także mogą wystąpić powodzie. Władze podają, że w Teksasie Harvey zabił dotychczas co najmniej 17 osób; media informują o 30 ofiarach śmiertelnych. Dziesiątki tysięcy ludzi musiały opuścić podtopione domy. Straty materialne są szacowane na dziesiątki miliardów dolarów, co czyni z niego jedną z najkosztowniejszych klęsk żywiołowych w historii USA. Zawalił się co najmniej jeden most, pękł jeden wał ochronny, zagrożonych jest wiele tam. Aby zapobiec grabieżom, rozbojom i innym przestępstwom, burmistrz Houston Sylvester Turner wprowadził we wtorek w całym mieście godzinę policyjną.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL WYKE

Houston: powódź zniszczyła nawet 40 tys. domów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze