fot. cathopic

Hubert Piechocki: będą w domach. Ale będą na Lednicy

Na początku czerwca jak co roku rzesze młodych ludzi miały przybyć pod Bramę  Rybę. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała ich plany. Nie znaczy to jednak, że Lednica się nie odbędzie. W tym roku młodzi wezmą udział w spotkaniu w swoich domach. 

Od 1997 r. co roku późną wiosną odbywa się Spotkanie Lednickie, w tym roku zorganizowane zostanie już po raz 24. Będzie to inna Lednica – bo młodzi nie wypełnią szczelnie zielonej łąki, ale będą siedzieć w swoich domach. Połączą się, dzięki Internetowi, z Polami Lednickimi i będą uczestniczyć w tym, co się na nich wydarzy. Zresztą, transmisja online pozwoli na to, by Lednica w tym roku działa się nie tylko pod Gnieznem, ale też w Częstochowie. Co zatem wydarzy się w tym roku 6 czerwca?

Lednica, fot. Wikipedia

Rys maryjny 

„Cały Twój” – hasło tegorocznego, maryjnego Spotkania Lednickiego ogłoszono jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19. I choć przez koronawirusa hasło zyskało dodatkowy element: #Lednicawdomu, to główna myśl nie zmieniła się. 24. Lednica miała mieć charakter maryjny, miała skupiać się na zawierzeniu Maryi – i tak też będzie. Organizatorom zależy na tym, by zmiana formy nie wpłynęła na zmianę treści. – Staraliśmy się przenieść do programu online najważniejsze części spotkania, żeby podtrzymać to, na co ludzie czekają cały rok – opowiada Dominika Chylewska, rzeczniczka prasowa Spotkania. Program Lednicy będzie w tym roku skondensowany, ale będzie zawierał wszystkie elementy, które miały wydarzyć się na Polach Lednickich. 

fot. cathopic

Błogosławieństwo rodziców 

Lednica online rozpocznie się o godzinie 15:00 od Koronki do Bożego Miłosierdzia – to tradycyjny punkt każdego spotkania. Potem zaplanowano konferencję o. Romana Bieleckiego OP, redaktora naczelnego miesięcznika „W Drodze”. Potem przerwa i od 19:00 kolejne punkty lednickiego programu. Przez ponad 3 godziny wydarzy się wtedy naprawdę wiele. Uczestnicy będą szli śladami Maryi. – Będziemy przyglądać się temu, jak ona potrafiła zawierzyć się Panu Bogu. Pierwszym krokiem będą jej rodzice. Zgadzając się na jej przyjście na świat tak naprawdę już powiedzieli Panu Bogu „Cały Twój”. Zaprosimy uczestników do zastanowienia się nad tym, jak piękny jest dar życia – i że jest to dar od Boga, ale też dar od rodziców – zdradza Dominika Chylewska. Będzie to okazja do refleksji nad relacją z rodzicami – bo uczestnicy Lednicy mogą mieć bardzo różne doświadczenia. Nie każdy ma poukładane relacje z rodzicami. – My będziemy chcieli pokazać, że wszystkie te relacje są ważne. Rodzice powiedzieli „Cały Twój”, bo przecież jesteśmy na tym świecie – mówi rzeczniczka Spotkania. Uczestnicy Lednicy z domu będą błogosławić swoich rodziców. 

o. Roman Bielecki, OP, fot. YouTube

 

Płaszcz Maryi i szkaplerz 

Kolejny etap życia Maryi to jej obecność w świątyni i tkanie przez nią płaszcza. Taki płaszcz – ogromny – miał powstać na Polach Lednickich z kawałków materiału przesyłanych przez młodych z całej Polski. W czasie epidemii trzeba było znaleźć inny sposób na ów płaszcz. Pomocny będzie pewien piękny, symboliczny gest… W tej części Lednicy istotny będzie tegoroczny symbol. Bo, choć uczestników nie będzie fizycznie na Polach, to do ich rąk może trafić symbol lednicki, którym jest w tym roku szkaplerz. – Z jednej strony ma napis „Cały Twój”, hasło tegorocznego Spotkania. A z drugiej strony wizerunek Matki Bożej. Będziemy ten szkaplerz mocno akcentować w czasie Spotkania opowiada Dominika Chylewska. Szkaplerz zasadniczo „przyjmuje się” – i tak samo będzie 6 czerwca podczas Lednicy online. Symbol Spotkania można zamówić poprzez lednicki sklep internetowy lednicki.pl. Kupując go wspieramy organizację Spotkania i całoroczne funkcjonowanie Ośrodka Duszpasterskiego na Polach Lednickich.  

Wyszyński i Wojtyła 

O 20:00 na Polach Lednickich rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczył prymas Polski, abp Wojciech Polak. Słowo do młodych skieruje podczas liturgii bp Adrian Galbas, pallotyn mianowany kilka miesięcy temu biskupem pomocniczym ełckim. O 21:00 przyjdzie czas na Apel Jasnogórski z… Częstochowy. Środowisko lednickie co jakiś czas zapraszane jest na Jasną Górę, by współprowadzić tam wieczorną modlitwę apelową. A 6 czerwca Apel Jasnogórski podczas samej Lednicy pomoże młodym z całej Polski w zawierzeniu swego życia Maryi. Połączenie z Częstochową i modlitwa apelowa to ważne nawiązanie do kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawierzył Polskę Maryi. Pierwotnie dzień po Lednicy miała bowiem odbyć się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Potem zaplanowano przemówienie papieża Franciszka i wspomnienie św. Jana Pawła II. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin papieża Wojtyły, który nieodłącznie wiąże się z historią Spotkań Lednickich (podczas pierwszego przeleciał w helikopterze nad zielonymi polami wypełnionymi młodymi ludźmi). Jan Paweł II był bardzo bliski ojcu Janowi Górze, twórcy Lednicy. Podczas „kwadransa papieskiego” Siewcy Lednicy poprowadzą „Litanię do św. Jana Pawła II”.

1979r. I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Pożegnanie Ojca Świętego na lotnisku Balice, z lewej arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, fot. PAP/Jan Morek

Wybrać Chrystusa 

Przejmującym punktem każdej Lednicy jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Roztańczone i rozśpiewane przez cały dzień pola nagle wypełnia cisza. Dlatego podczas 24. Lednicy nie mogło zabraknąć adoracji. Młodzi będą adorowali Chrystusa Eucharystycznego, będąc w swoich domach. A potem po raz kolejny dokonają wyboru Chrystusa na swego Pana i Zbawiciela. Potwierdzeniem tego wyboru jest przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. – Przejdziemy duchowo. Lubię podkreślać symboliczny wymiar tego przejścia. To jest symbol wyboru Chrystusa. Po to powstała Brama Ryba. Za każdym razem, gdy w ciągu roku przybywamy na Lednicę i przechodzimy przez nią – to przypominamy sobie, że w naszym życiu to Chrystus jest drogą, prawdą i życiem – opowiada Dominika Chylewska. Kilku reprezentantów fizycznie przejdzie przez Rybę – a uczestnicy online zrobią to duchowo

Spotkanie Lednickie, fot. arch PAP/Marek Zakrzewski

Taniec i śpiew 

Uczestnicy będą w domach – i będą tam wspólnie modlili się, śpiewali i tańczyli. Choć najważniejsze jest duchowe przeżycie Lednicy – i późniejsze owoce tego spotkania – to nie można zapominać o tym, co buduje atmosferę tego spotkania. Ludzie przyjeżdżają pod Bramę Rybę także po to, by we wspólnocie pośpiewać i potańczyć. By śpiew i taniec stał się ich modlitwą. Dlatego tych punktów nie mogło zabraknąć i w tegorocznym, tak wyjątkowym, spotkaniu. Już kilka dni temu siewcy Lednicy zaprezentowali hymn tegorocznego spotkania – pieśń „Oddaję siebie”. Jak zwykle Siewcy Lednicy i tancerze będą prowadzić uczestników przez całe Spotkanie. 

Zarezerwuj sobie czas 

W tym roku fizycznie na Lednicy pojawi się niewiele osób – będzie ich tylko tyle, ile wg najnowszych norm może zmieścić się tamtejszym Ośrodku Duszpasterskim. Spotkanie w większości będzie odbywało się bowiem w kaplicy w budynku, który zazwyczaj podczas Lednicy pełnił funkcje szpitala polowego. Oczywiście, w momencie przejścia przez Bramę Rybę uczestnicy „przeniosą” się pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Tego dnia Pola Lednickie będą, z powodu bezpieczeństwa, zupełnie zamknięte dla pielgrzymów. Warto jednak odwiedzić Lednicę w innym czasie – wybrać się tam np. na pielgrzymkę w jakiś letni dzień. W przyszłym roku Spotkanie Lednickie przypada 5 czerwca, będzie to 25. Lednica. Miejmy nadzieję, że tego dnia Pola Lednickie znów zostaną opanowane przez tysiące młodych ludzi, którzy będą modlić się, śpiewać i tańczyć! Mają wtedy pojawić się ciekawe nowości, które planowane były już na tegoroczne spotkanie. Przede wszystkim – namiot pełen warsztatów dotyczących troski o Ziemię. Lednica chciała nawiązać do encykliki Laudato Si’ – i zrobi to, ale w przyszłym roku. Ja już czekam na ten dzień, a Ty?

24. Lednica – tym razem w wersji z domu – już 6 czerwca. Już teraz zarezerwuj sobie ten sobotni wieczór na duchowe przeżycia! Przygotowaniem do Spotkania są rekolekcje, które można przez cały czas śledzić w serwisie YouTube.

Zobacz też:

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze