Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Najnowszy „Gość Niedzielny” zachęca nas do rozmowy o parafii. Tygodnik podejmuje temat tego, jak duszpasterze odczytują nową watykańską instrukcję dotyczącą parafii. „Parafia wciąż musi szukać nowych form przekazu” – przyznaje na łamach czasopisma abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Przeczytamy również o tym, jak mieszka się na Jasnej Górze – najbardziej obleganym miejscem pielgrzymkowym w Polsce. „Gość Niedzielny” zabierze nas tym razem także na Wiktorówki, do sanktuarium Matki Bożej, która patronuje szczęśliwym powrotom – zwłaszcza powrotom grzeszników.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” tym razem przygląda się polskiemu pielgrzymowaniu w czasach pandemii koronawirusa. Przeczytamy więc o „pielgrzymowaniu i wędrowaniu sercem”. Poza tym znajdziemy też wywiad z „wojownikiem z Madagaskaru” – Danielem Kasprowiczem. To świecki misjonarz, podróżnik i autor bestsellerów. „Na misje trzeba wyjechać z otwartym umysłem i ogromną chęcią nauki. W swoich książkach próbuję przekazać zawsze informację, że nie mamy prawa oceniać ludzi z innych krajów, bo bez znajomości tradycji, historii czy nawet rodzinnych sytuacji nie wiemy, czym dany człowiek się kieruje – opowiada młody misjonarz.

Niedziela

Najnowsza „Niedziela” skupia się wokół Maryi i polskiej duchowości maryjnej. Przeczytamy o Pani Jasnogórskiej, która jednoczy nasz naród. W tygodniku znajdziemy też artykuł poświęcony znakom obecności Boga. „Bóg pozostawił dla człowieka znaki swej obecności w pięknie i mądrości przyrody. Zgadzają się z tym nie tylko ludzie wierzący, ale również, na swój sposób, ludzie nauki. Dziś, może nawet bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy świętego spojrzenia na przyrodę” – czytamy w tekście ks. Łukasza Janowskiego. Na łamach „Niedzieli” znajdziemy też materiał poświęcony temu, kiedy powinniśmy zacząć modlić się z dziećmi.

Przewodnik Katolicki

Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” zabiera nas na Białoruś. Rozmówcą Moniki Białkowskiej jest Artiom Tkaczuk, jeden z zatrzymanych podczas zajść na Białorusi. „Zapytałem, czy wrócę na noc do domu. Odpowiedzieli, że tak. Ale policja często tak mówi, a potem ludzie nie wracają. Miałem już przygotowany plecak, wziąłem go i pojechaliśmy na posterunek” – opowiada. Znajdziemy też artykuł poświęcony pracy kościelnych. „Starsi, młodsi, z wykształceniem i bez, samotni, z rodzinami. Różni. Często niewidoczni. A na pewno – niedoceniani” – czytamy. W numerze poznamy też rodzinę Neclów, która od dziesięciu pokoleń wytwarza ceramikę kaszubską.

Tygodnik Powszechny

Bohaterka okładkową „Tygodnika Powszechnego” jest w tym tygodniu pisarka – Dorota Masłowska. „Mnie przechodzą ciary, gdy widzę, jak ciągłe kupowanie, w ogóle bezrefleksyjne przyjęcie modelu życia od przedmiotu do przedmiotu, od jednego nowego AGD do drugiego, od jednej wersji smartfona do kolejnej, wpłynęło na relacje między ludźmi. Konsumpcja stworzyła pewien model doświadczania, który przeniósł się na relacje: ludzie postrzegają się nawzajem jako obiekty do skonsumowania. Wystawienia recenzji, przyznania gwiazdek” – dzieli się Masłowska w wywiadzie o „zwrocie pandemicznym”, który przeprowadziła z nią Katarzyna Kubisiowska. Na łamach „TP” znajdziemy też reportaż z Mińska i z Bejrutu. Redakcja przygotowała także obszerny dodatek historyczny „1980 Polski rok” poświęcony wydarzeniom z 1980 r. – czyli powstaniu Solidarności. Wreszcie przeczytamy też wywiad z Jackiem Karczewskim, przyrodnikiem, o polskich ptakach. „Ptaki wcale się nas nie boją. Zając nie stanie na środku podwórka i nie zacznie śpiewać, a taki szpak i owszem. Bocian nawet zbuduje gniazdo na twoim dachu” – opowiada Karczewski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze