fot. Pixabay

Hubert Piechocki: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym „Newsweeku” przeczytamy o pond 37 tys. Polaków, którzy zmarli z powodu Covid-19. Często w samotności, bez bliskich. Tygodnik opowiada o kilku ofiarach trwającej pandemii. „Mój brat był 33. ofiarą pandemii w Polsce, umarł w marcu 2020 r. Ale dla mnie Michał nie jest numerem, tylko bratem. Najokrutniejsze jest to, że w szpitalu był sam. Nikt go nie mógł pożegnać, przytulić. Kiedy ostatni raz rozmawialiśmy, w jego głosie usłyszałam panikę. A zawsze był taki twardy. Mówił, że jest z nim naprawdę źle, płuca zniszczone. Potem miałam kontakt już tylko z lekarzami. W końcu dostałam telefon, że odszedł” – czytamy w opowieści o 36-letnim Michale Grajewskim. „Newsweek” pisze tez o fenomenie zmarłego niedawno Papcia Chmiela. Znajdziemy tez artykuły poświęcone Kai Godek i Szymonowi Hołowni.

Wprost

W internetowym tygodniku „Wprost” przeczytamy o 20 najlepiej zarabiających pisarzach w Polsce. „Po Noblu dla Tokarczuk niejeden by pomyślał, że jej książki będą biły rekordy sprzedaży w 2020 roku. Nic się takiego nie stało. W Polsce królował literacki fast food. I bardziej od efektu Nobla liczy się u nas efekt Netfliksa” – czytamy. Okazuje się, że na szczycie zestawienia jest Remigiusz Mróz, który co roku wydaje kilka nowych książek. W tygodniku także rozmowa z Witoldem Mackiewiczem. To ojciec Tomasza Mackiewicza, który 3 lata temu pozostał na zawsze na Nanga Parbat. Mężczyznę próbowała wtedy ratować Elisabeth Revol. Ojciec opowiada o życiu bez syna i o niezwykłym prezencie, który otrzymał w 2. rocznicę śmierci Tomasza. Metafizycznym darem od syna jest znaleziony pies! „Bingo. To jest nasza wygrana w bingo. Wszedł do naszego domu tak, jakby mieszkał tu od zawsze. Ze mną zakumplował się od początku. Żona została matką żywicielką, a wszystkie koty jego koleżkami” – opowiada Witold Mackiewicz. 

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy o winogronach z Podola. „Podolskie powiaty borszczowski, buczacki, czortkowski i zaleszczycki nazywano krajem słońca oraz winnic, należącym do śródziemnomorskiej strefy klimatycznej i odznaczającym się »wczesną wiosną, upalnym latem, długą pogodną jesienią«” – czytamy. Znajdziemy tez materiał o sytuacji gospodarki w trakcie pandemii Covid-19. „Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown nadal uderzają w gospodarkę. W 2020 r. rekordowo wzrosła liczba niewypłacalnych firm oraz upadłości konsumenckich. Niestety rok 2021 dla wielu wciąż będzie walką o przetrwanie. Rychłego bankructwa obawia się 50 proc. firm obecnych na rynku krócej niż dwa lata” – pisze Jacek Przybylski. Także ten tygodnik żegna Papcia Chmiela.

Polityka

Najnowsza „Polityka” to m.in. temat młodocianych ciąż. „Możemy udawać, że nastolatki nie uprawiają seksu, ale tworzymy w ten sposób rzeczywistość alternatywną. I to bardzo niebezpieczną. Pokazuje to tragedia w Piekarach: 14-latek zabił 13-latkę, gdy dowiedział się, że zaszła w ciążę. Wiek inicjacji chłopców i dziewcząt się obniża, bo też nastolatki – w sensie biologicznym – dojrzewają coraz szybciej. Coraz wcześniej występuje u nich pierwsza menstruacja i pierwsza polucja. Jednocześnie coraz później osiągają samodzielność społeczną i emocjonalną” – czytamy. W tygodniku znajdziemy tez materiał o dawnych pegeerach. „Premier obiecuje »naprawienie krzywd«, jakie III RP wyrządziła pracownikom pegeerów. Każda uprawniona gmina mogłaby dostać 400 tys. zł. Nisko tę krzywdę wyceniono. Tu ludzie przez lata przywykli, że mogą liczyć tylko na siebie” – czytamy. 

Sieci

W tygodniku „Sieci” znajdziemy rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim. Lider obozu rządzącego odnosi się m.in. do zakupu firmy Polska Press przez PKN Orlen. „Proszę zwrócić uwagę, że media niemieckie odegrały w latach 90. ogromną rolę w demoralizowaniu młodzieży. I to takim demoralizowaniu wulgarnym, prymitywnym. (…) Musimy mieć własne media, a media niepolskie powinny być w naszym kraju wyjątkiem, rzadkim wyjątkiem. To jest niełatwa i niekrótka, ale jedyna możliwa droga obrony naszej wolności i naszej suwerenności” – mówi prezes PiS. Przeczytamy tez rozmowę z Marcinem Warchołem, wiceministrem sprawiedliwości. Polityk pytany był m.in. o sprawę Polaka z Plymouth. „Gdyby udało się skutecznie przeprowadzić ostatnie posiedzenie w sądzie brytyjskim, na którym nam bardzo zależało, moglibyśmy zabrać pana Sławomira do kraju. Nie zdążyliśmy, zadecydowały godziny” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze