Fot. Youtube/Czas na misje

Huta Komorowska: XVI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego, wybitnego misjonarza

W Hucie Komorowskiej odbyły się XVI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego, upamiętniające życie i działalność zmarłego w 2007 r. wybitnego misjonarza, pochodzącego z dzisiejszego obszaru diecezji sandomierskiej. W tym roku obchody Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego związane były z jubileuszem 25. rocznicy nominacji kardynalskiej. Dokładnie 21 lutego 1998 roku w czasie uroczystego konsystorza na Placu Świętego Piotra w Rzymie Papież Jan Paweł II wręczył arcybiskupowi Adamowi Kozłowieckiemu insygnia kardynalskie.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. polowa w parku, w którym kiedyś mieścił się pałac rodziny Kozłowieckich. Eucharystii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prof. dr hab. Marek Inglot SJ, członek Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, ojcowie jezuici oraz kapłani z diecezji. W modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele fundacji „Serce Bez Granic” i szkół, zaproszeni goście oraz parafianie.

Fot. wikimediacommons/By Copyright holder: Redakcja portalu JEZUICI.pl – Życie Zakonne Serwis Informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33285722

Witając uczestników liturgii, bp Nitkiewicz nawiązał do niedawno obchodzonej kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślił, że wobec potęgi zła, młody wówczas jezuita Adam Kozłowiecki nie przestał kochać. Podobnie jak rodzina Ulmów, która zostanie wkrótce beatyfikowana, odpowiadał na zło miłością. To jedyna postawa godna prawdziwego chrześcijanina.

>>> Kardynał Adam Kozłowiecki – „apostoł Afryki”

Ks. Inglot zwracał uwagę w homilii, że kard. Kozłowiecki przez całe swoje życie wypełniał zaproszenie Jezusa do zapierania się samego siebie. Wyrzekł się dla Niego wszystkiego, aby móc odpowiedzieć na Jego powołanie do wstąpienia do Towarzystwa Jezusowego. Krocząc drogą Chrystusa, zrzekł się poważnego majątku, wydziedziczył się, oddał się całkowicie w ręce Mistrza z Nazaretu. Dla Jezusa i Jego woli wyrzekł się własnej woli. Kard. Adam Kozłowiecki stracił życie dla Jezusa i zyskał samego Jezusa. W Nim znalazł pełnie życia.

>>> W Zambii nadal funkcjonują sierocińce, jakie założył kard. Adam Kozłowiecki

Po zakończonej Eucharystii chętni mogli odwiedzić muzeum w Hucie Komorowskiej, a po południu wysłuchać koncertu. Na scenie pojawili się m.in. Michał Jurkiewicz, Izabela Szafrańska, Grzegorz Wilk, Grzegorz Kupczyk, a także Ricky Lion.

Organizatorem Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu 2007 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze