I ty możesz zostać poszukiwaczem skarbów
Chcesz znaleźć ciekawe zajęcie wypełniające swój czas wolny? Zostań poszukiwaczem skarbów i zajmij się geocachingiem.
Chęć odkrywania tego, co niepoznane, napędzała ludzi już od zarania dziejów. Obecnie nie potrzebujesz jednak drogiego sprzętu i rozbudowanej ekipy pomocniczej, a właściwie jedynie telefonu z dostępem do Internetu obsługującego system GPS.
Początkowo system geolokalizacyjny był niedokładny i celowo poddawany zniekształceniu, przez co właściwa interpretacja przez osobę cywilną podawanej przez niego pozycji była wątpliwa (dokładność wynosiła ponad sto metrów). Był on więc wykorzystywany przede wszystkim przez wojsko, które jako jedyne dysponowało odpowiednim sprzętem mogącym w pełni i z dość dużą dokładnością wyznaczyć konkretną lokalizację. W 2000 r. prezydent USA Bill Clinton postanowił zrezygnować z celowego obniżania dokładności GPS, co doprowadziło do zwiększenia jego precyzyjności do poziomu 10 metrów. Dla uczczenia tego wydarzenia Dave Ulmer, ojciec idei geocachingu, ukrył pierwszą skrzynkę w okolicy Estacada w stanie Oregon, rozpoczynając tym samym światową zabawę. Gra szybko stała się niezwykle popularna, rozprzestrzeniając się po całym globie.
Koncepcja geocachingu jest dość prosta i opiera się na poszukiwaniu skrzynek ukrytych wcześniej przez współuczestniczących w grze. Stworzony „skarb” chowa się w dowolnym miejscu, a następnie udostępnia jego położenie i wskazówki ułatwiające znalezienie w jednym z wielu serwisów geocachingowych. Oczywiście istnieją różne poziomy zaawansowania zadań. Często pod podanymi współrzędnymi znajdujemy jedynie skrzynkę zawierającą informacje, dzięki którym po wielu trudach i kolejnych napotkanych przeszkodach odnajdujemy docelowy skarb.
Wyróżniamy wiele rodzajów skrytek. Tradycyjna zbudowana jest zazwyczaj z pudełka, w którym znajdujemy logbooka – w formie listy lub niewielkich rozmiarów notatnika, gdzie po odnalezieniu wpisujemy nazwę użytkownika z wybranego serwisu oraz datę odnalezienia, długopisu lub ołówka, aby właśnie dokonać wspomnianego wpisu, a często także drobnej nagrody dla znalazcy. Takich skrzynek jest zdecydowanie najwięcej, jednak ludzka wyobraźnia jest nieograniczona, przez co powstało wiele innych typów. Wspomniana już przeze mnie skryta wieloetapowa nazywa się „multi-cache”. Istnieją jednak znacznie ciekawsze, a co za tym idzie bardziej wymagające rozwiązania, jak chociażby „quiz”. Do tego typu skrytki możemy dotrzeć jedynie po rozwiązaniu określonej zagadki. Innym nietypowym rozwiązaniem jest skrzynka typu „own-cache”. Aby odnaleźć skarb ukryty w ten sposób, należy spotkać się z jej twórcą, ponieważ to właśnie on ma ją cały czas ze sobą w trakcie trwania zabawy. Jak możemy się domyślić, skrytki mają zróżnicowane rozmiary – od mikro (fiolka czy opakowanie od filmu fotograficznego) po duże skrzynie lub nawet kontenery.
Kiedy już przygotujemy „cache”, należy go w odpowiedni sposób ukryć. Tutaj także pomysły uczestników zabawy są zróżnicowane – od ukrycia pod głazem, przez umieszczenie w dziupli wysokiego drzewa aż po zatopienie wodoodpornej skrytki w jeziorze lub nawet rzece.
Po przygotowaniu i ukryciu skarbu należy w odpowiednim miejscu umieścić stosowne informacje umożliwiające jego odnalezienie. Robi się to na specjalnych serwisach internetowych. Największym portalem tego typu jest geocaching.com. Podstawowe skrytki przy jego pomocy możemy odnaleźć zupełnie za darmo, jednak aby zabawa stała się ciekawsza, należy wykupić płatny dostęp do pełnej wersji serwisu. Warto jednak skorzystać z jego usług, ponieważ posiada dedykowaną i prostą w obsłudze aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wstępne zapoznanie się z całą zabawą. Istnieją także inne, podobne serwisy, które jednak nie posiadają własnego programu na telefon, przez co wymagają więcej wysiłku w przygotowaniach. Jednym z najpopularniejszych polskich serwisów geocachinowych jest geocaching.pl, który zawiera informacje o położeniu ponad 60 000 skrzynek! Prawdopodobnie każdego dnia przechodzisz obok którejś z nich i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy!
Geocaching to jednak nie tylko zabawa. Może stać się uzupełnieniem każdego wakacyjnego wyjazdu. Wiele quizów wymaga znajomości historii czy posiadania innych informacji na temat miejsca umieszczenia skrytki, przez co chcąc ją odnaleźć, musimy nabyć stosowną wiedzę i tym samym wynieść z całej zabawy nie tylko satysfakcję. Tego typu poszukiwanie może być także formą aktywnego zwiedzania i poznawania miejsc urokliwych, lecz oddalonych od turystycznego zgiełku.
Nie czekaj – pobierz wybraną aplikację i spełniając swoje marzenia z dzieciństwa, zostań poszukiwaczem skarbów!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |