Modlitwa w meczecie w Johannesburgu (RPA) Fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Id al-Fitr, czyli co dziś świętują muzułmanie

Id al-Fitr to trzydniowe święto dziękczynienia i przerwania postu, obchodzone na zakończenie miesiąca ramadan i rozpoczyna się w pierwszym dniu muzułmańskiego miesiąca Szawwal. To czas radosna święto spotkań z bliskimi, wzajemnego przebaczenia i dzielenia się z potrzebującymi.

Święto kończy miesiąc postu, który trwa każdego dnia o świtu do zmierzchu. W tym czasie muzułmanom nie wolno niczego jeść ani pić, nawet wody. Ma to uświadomić wiernym, że na świecie żyją ludzie, którzy głodu doświadczają na co dzień, podczas gdy inni obfitują w jedzenie, a nawet je marnują i wyrzucają. Dlatego przed rozpoczęciem świętowania Id al-Fitr muzułmanin jest zobowiązany do wypełnienia Zakatu, czyli jałmużny w formie pieniędzy lub żywności dla potrzebujących. W różnych krajach istnieją tradycje dzielenia się z ubogimi wcześniej przygotowanymi posiłkami także w ramach samego świętowania.

Celebracje zaczyna się od specjalnej modlitwy, podczas której dziękuje się Bogu za przeżyty czas Ramadanu. Odbywa się ona zazwyczaj na zewnątrz, w plenerze. Potem następują spotkania z rodzinami, podczas których bliscy cieszą się swoją obecnością, dzielą przebaczeniem, zasiadają za suto zastawionymi stołami.

Święto Id al-Fitr jest jednym z dwóch (obok Święta Ofiarowania) najstarszych świąt muzułmańskim. Według tradycji miał je ustanowić sam prorok Mahomet po swoim przybyciu do Medyny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze