Ignacy Dudkiewicz, Pastwisko

Agnieszka Robakowska

Ignacy Dudkiewicz: Kościół w Polsce potrzebuje terapii [PODKAST]

Instytucja tworzona przez ludzi jest podatna na wszystkie słabości poszczególnych osób. Świadomość tego, że stworzyliśmy struktury grzechu w samym Kościele jest jednym z kluczowych elementów stanięcia w prawdzie i radzenia sobie z wyparciem – mówi Ignacy Dudkiewicz w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem.

Sposób sprawowania władzy w Kościele, funkcjonowanie kościelnych instytucji, jakość budowanych relacji, synodalność i temperatura polskiej debaty bioetycznej to tylko niektóre z tematów, które pojawiają się podczas rozmowy Michała Jóźwiaka z Ignacym Dudkiewiczem, redaktorem naczelnym magazynu „Kontakt” i autorem książki „Pastwisko”.

>>> Raport o stanie liturgii. Rozmowa z Tomaszem Grabowskim OP [PODKAST]

„Nie tak będzie między wami”

Gość podkastu „Sensus fidei” zaznacza, że książka „Pastwisko” nie jest książką o Kościele, a jedynie o jakimś jego fragmencie. – To książka o władzy w Kościele w Polsce i o tym, jak te mechanizmy władzy wpływają na samo funkcjonowanie wspólnoty, wiarę poszczególnych ludzi, a także na jakość tworzonych relacji – zaznacza Ignacy Dudkiewicz. – Dużo jeszcze przed nami, jeśli chodzi o ewangeliczny ideał – ocenia.

Ignacy Dudkiewicz i Michał Jóźwiak
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Usiadłem do pisania bez tezy. Porozmawiałem z 68 osobami, w tym było 11 biskupów. Zaproponowałem spotkanie wszystkim hierarchom w Polsce, ale tylko tylu przyjęło moją propozycję rozmowy. Rozmawiałem także z innymi duchownymi, siostrami zakonnymi, dziennikarzami, zaangażowanymi katolikami. Przeczytałem wiele książek i artykułów. Wszystko po to, żeby z tych poszczególnych elementów zbudować układankę pokazującą pewien obraz – relacjonuje Dudkiewicz.

Debata bioetyczna w Polsce

Jednym z tematów podkastu jest także merytoryczna jakość debaty bioetycznej w Polsce. Redaktor naczelny magazynu „Kontakt” przyznaje, że niestety nie potrafimy w niej nawet posługiwać się odpowiednimi pojęciami, nie mówiąc już o próbie rozumienia siebie nawzajem.

– Możemy i powinniśmy szukać takich rozwiązań, które nas połączą. Wystarczy tutaj wspomnieć choćby o lepszej pomocy społecznej, wsparciu dla rodzin, kiedy rodzi się dziecko z głębokimi dysfunkcjami, a zwłaszcza o lepszej opiece dla matek, które zostają same. Tu między nami nie ma sporu, a pole do działania jest ogromne. Już samo to wsparcie może sprawić, że zabiegów przerywania ciąży będzie mniej – podkreśla Ignacy Dudkiewicz.

Cała rozmowa dostępna tutaj.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze