Ilu Polaków może otwarcie porozmawiać z przełożonym o swoim zdrowiu psychicznym?
31 proc. Polaków twierdzi, że może otwarcie rozmawiać z przełożonym o swoim zdrowiu psychicznym – wynika z badania internetowego firmy doradztwa personalnego Hays. W badaniu ogólnoświatowym wynik przekroczył 50 proc.
Jak wynika z sondażu internetowego firmy doradztwa personalnego Hays, w którym wzięło udział blisko 27 tys. osób na świecie, niewiele ponad połowa respondentów (51 proc.) uważa, że może otwarcie rozmawiać z przełożonym o swoim zdrowiu psychicznym. „Wyniki dla Polski są jeszcze mniej optymistyczne, bowiem zaledwie 31 proc. uczestników badania zgodziła się z tym twierdzeniem” – podano.
>>> Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją
Dyrektor wykonawcza w Hays Poland Agnieszka Pietrasik przypomniała, że w październiku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zauważyła, to właśnie relacje z bezpośrednim przełożonym mają największy wpływ na samopoczucie pracownika, jego zaangażowanie i poczucie własnej wartości.
„Menedżerowie powinni tworzyć środowisko, w którym członkowie zespołu czują się na tyle swobodnie, aby móc otwarcie mówić o wyzwaniach, z którymi się mierzą. Oczywiście pracownicy nie mają obowiązku zwierzać się szefowi ze swoich problemów, natomiast powinni mieć poczucie, że nie muszą ich ukrywać oraz mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie” – wskazała Pietrasik.
„Tymczasem problem jest poważny” – dodała. Przypomniała, że Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że nawet 15 proc. osób w wieku produkcyjnym w swoim życiu doświadczy zaburzeń psychicznych, a depresja i przewlekłe stany lękowe są problemem, który każdego roku kosztuje światową gospodarkę około 1 bilion dolarów.
>>> Rzecznik Episkopatu: praca dziennikarzy jest przede wszystkim służbą
Według autorów badania zdrowie psychiczne to ważny aspekt nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Dobre samopoczucie pracowników wpływa bowiem na efekty współpracy całego zespołu oraz ich produktywność.
Dodano, że menedżerowie mają obowiązek dbać o dobrostan swoich pracowników i muszą podejmować środki, które pozwolą zapobiec pogorszeniu się ich zdrowia psychicznego. W praktyce oznacza to budowanie kultury pracy w zespole, w której wszyscy są równie zaangażowani i czują się na tyle komfortowo, aby komunikować zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne doświadczenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |