fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ilu Polaków zaangażowało się w pomoc Ukraińcom?

Szlachetna Paczka opublikowała nowy raport zatytułowany „Polacy o pomocy uchodźcom”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi, 56% społeczeństwa zaangażowało się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, a 87% z nich planuje pomagać im dalej w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Raport powstał, gdyż organizatorzy Szlachetnej Paczki zastanawiali się co myślą i czują Polacy, którzy ruszyli od pierwszych godzin z pomocą zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. – Wielu z nas zaoferowało swoje wsparcie, kierując się współczuciem, strachem i lękiem. Chcieliśmy się dowiedzieć, co skłoniło Polaków do działania. Jak to się w ogóle stało, że uczucia, których nie lubimy czuć, zamieniły się w realną pomoc na tak ogromną skalę – tłumaczy Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

UchodŸźcy z Ukrainy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyśœlu, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Emocje związane z uchodźcami

W przeprowadzonym badaniu niemal powoła respondentów wskazała na smutek i niepewność wśród uczuć, które towarzyszą im najbardziej w związku z wojną w Ukrainie. Z kolei 4 na 10 badanych czuje złość, lęk, gniew i strach. – Takie emocje to naturalna reakcja na informacje płynące z Ukrainy. Kolejne obrazy wojny, obnażające jej brutalność i brak litości, tragedie i cierpienie ludzi są wstrząsające. Deklaracje Polaków o kontynuowaniu pomocy uchodźcom wydają się teraz bardzo ważne, bo test z człowieczeństwa zdajemy każdego dnia tej okrutnej wojny – podkreśla Sadzik.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Co dziesiąta osoba

Z raportu wynika, że co dziesiąta osoba pomagająca uchodźcom zaangażowała się jako wolontariusz. Od wybuchu wojny w pomoc uchodźcom zaangażowało się aż 56% polskiego społeczeństwa. – Te liczby procentowe pokazują, że nie mamy do czynienia z działaniem marginalnym, a rzeczywistą mobilizacją społeczną o ogromnym zasięgu – dodaje Sadzik.

Udzielana pomoc przybiera różne formy – najczęściej jest to pomoc finansowa (niemal 50%), a poza tym częste jest przekazanie żywności (46%) oraz odzieży (34%). Wyniki wskazują też chęć wsparcia uchodźców w zorganizowaniu im nowego życia w Polsce – 8% osób pomaga im w załatwianiu spraw urzędowych, poszukiwaniu pracy, mieszkania, opiece nad dziećmi czy zakupach.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Formy wsparcia i motywacje

Polaków, zgodnie z przeprowadzonym badaniem, do działania motywuje „potrzeba serca” – tak wskazało 44% badanych, zaś 41% deklaruje, że nie mogło pozostać obojętnym wobec krzywdy ludzi. Istotne jest też współczucie, na co wskazało 60% respondentów. 72% ankietowanych odczuwa dumę z bycia Polakami w związku ze skalą pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. Ponad 70% pozytywnie ocenia reakcję Polaków na przyjazd uchodźców z Ukrainy. Jak wynika ze zgromadzonych danych, 87% z zaangażowanych do tej pory w pomoc uchodźcom planuje pomagać im tak samo albo nawet bardziej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 11% będzie pomagało mniej, a tylko 2 % przestanie to robić.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości od pierwszego dnia wojny na Ukrainie angażują się w działania pomocowe. Z ich inicjatywy powstało Centrum Informacji „Połączeni dla Ukrainy”, którego celem jest łączenie ludzi – tych, którzy chcą pomóc z tymi, którzy w zorganizowany sposób już pomagają. Pod numerem telefonu 12 333 71 08 i za pośrednictwem e-maila [email protected] można dowiedzieć się, gdzie pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna.

Szlachetna Paczka wraz z innymi organizacjami współtworzy też całodobowy Punkt Pomocy w Krakowie, „Żyj w Krakowie”, przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. Punkt wspiera każdego, kto chce znaleźć schronienie w Małopolsce. Szlachetna Paczka jest również partnerem projektu na stronie www.uasos.org, który łączy Polaków, oferujących swoje domy i mieszkania z osobami uciekającymi przed wojną w Ukrainie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze