fot. PAP/Adam Warżawa

IMGW: dziś bardzo gorąco. Uwaga na burze z silnym wiatrem

W piątek w całym kraju upalnie. Termometry wskażą nawet 37 stopni na Dolnym Śląsku. Na zachodzie i w centrum wystąpią burze z gradem. Wiatr w tym czasie może osiągnąć prędkość do 100 km/h – poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Iwona Bazyluk.

W piątek w kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, na północnym zachodzie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz, lokalnie z gradem.

W czasie burz, które ok. godz. 17 wystąpią w woj. zachodniopomorskim i będą przemieszczały się do centrum prognozowana wysokość opadów wyniesie do 25 mm, a wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h.

„Piątek to apogeum trwających od kilku dni upałów. Dzisiaj jeszcze bardzo gorąco. Prognozujemy w ciągu dnia 37 stopni Celsjusza, a lokalnie temperatura może być jeszcze wyższa” – poinformowała Bazyluk.

Dodała, że do godziny 20 niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia na upały pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

>>> Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

Silny wiatr w czasie burz

Temperatura maksymalna nad morzem i na Nizinie Szczecińskiej wyniesie od 23 do 26 stopni Celsjusza, 28 na Suwalszczyźnie i Podhalu, do około 33 stopni w centrum i 37 stopni na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północnym zachodzie kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90-100 km/h.

W nocy na południowym wschodzie i wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Tam wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem.

Temperatura minimalna od 13 stopni Celsjusza na północnym zachodzie, na wschodzie 16-17 stopni, a najcieplej 19-20 stopnia w centrum kraju.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków południowych, na zachodzie i w centrum umiarkowany i porywisty północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze