Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Górale z ogromną dumą mówią czasem o niej: „Nasza G.I. Jane z Suchego”. Siostra Jadwiga Szczechowicz, albertynka, żołnierz marines, na zawsze poświęciła się Panu Bogu” – w „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o niezwykłej zakonnicy, która w przeszłości była żołnierzem. Poza tym warto też sięgnąć po artykuł „Cichy kataklizm”. To rozmowa z Pawłem Staniszewskim, synoptykiem, na temat problemu suszy. W tygodniku przeczytamy też o fenomenie serialu „Stranger Things”, który można oglądać na platformie Netflix. „Jeśli twoje dziecko zarywa noce przed ekranem, najprawdopodobniej śledzi losy bohaterów „Stranger Things”. Serialowy hit wszech czasów, którego scenariusz różne stacje telewizyjne odrzucały… dwadzieścia razy, spowodował ogromną falę mody na lata osiemdziesiąte” – czytamy.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” zaprasza czytelników do Watykańskiej Pracowni Mozaiki. „Pracownia znajduje się między Domem św. Marty, czyli rezydencją papieża Franciszka, a bazyliką. W niewielkich pomieszczeniach pracuje dwanaścioro specjalistów kontynuujących bogate tradycje instytucji, która oficjalnie powstała w 1727 r., choć grupa „niezrzeszonych” twórców pracowała już od końca XVI w., aby dekorować mozaikami ogromne przestrzenie powstającego kompleksu bazyliki” – czytamy. Poza tym warto sięgnąć też po wakacyjny artykuł o „Zielonej Warszawie”. „Kiedy wakacje spędzamy w Warszawie, a pogoda sprzyja spacerowaniu, warto wybrać się na wycieczkę w teren. Stolica ma do zaoferowania wiele pięknych parków i ogrodów” czytamy.

Niedziela

„Niedziela” przypomina w tym tygodniu sylwetki polskich męczenników z Pariacoto. Franciszkanin, br. Jan Hruszowiec, opowiada o kulcie misjonarzy zamordowanych w Peru. „Wiele osób prosi o obrazki z relikwiami II stopnia. W obrazkach ze zdjęciem misjonarzy są cząstki odzieży, którą nosili w Peru. Przygotowaliśmy je w dziewięciu językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, litewskim, słowackim i japońskim. Te obrazki są już na wszystkich kontynentach. Rozdaliśmy ich 482 tys.!” – opowiada. Poza tym w numerze też o podróżowaniu na pieszo. „Wędrowanie, przemierzanie pieszo wielu kilometrów to dla niektórych fajny sposób na spędzenie wymarzonego urlopu. Jaki z chodzenia zysk?” – odpowiedź na to pytanie znajdziemy w artykule pt. „Na piechotę”.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” bardzo „wakacyjna” rozmowa o wypoczynku nad polskim morzem. Rozmówczyni tygodnika, dr Ewa Włodyka, opowiada o kalejdoskopie zachowań społecznych na plaży, parawanach, które są efektem gwarantowanej nam wolności, i o tym, czy wyjazd nad Bałtyk to „oferta zastępcza”. W numerze poruszony jest też trudny temat DDA – czyli dorosłych dzieci alkoholików. „W rodzinie dysfunkcyjnej dzieci uczą się, że w razie trudności mogą liczyć tylko na siebie, często mają też problem z wyrażaniem emocji, ponieważ nie znajdowały wśród dorosłych kogoś, kto uznawałby ich ważność, nauczyły się więc je ignorować. Jak to w przyszłości wpływa na ich relacje?” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” sporo miejsca poświęca podsumowaniu papieskiej pielgrzymki do Kanady. „Pokornie proszę o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności” – od tych obiecujących słów zaczęła się oficjalna część papieskiej pielgrzymki pokutnej do Kanady. Potem było już tylko gorzej” – pisze Joanna Gierak-Onoszko. Bardzo interesujący jest też tekst Tomasza Terlikowskiego pt. „Kościelna sauna”. „Skandale seksualne w archidiecezji białostockiej i diecezji drohiczyńskiej, a także reakcje na nie pozwalają zrozumieć, na czym polega „system klerykalny”, przed którym przestrzega Franciszek” – pisze publicysta. W bardzo ciekawym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” także o nowej mapie polskich emocji. „Boimy się dziś, że naszą przyszłością będzie bieda. Już nie chcemy pomagać ukraińskim uchodźcom. nie widzimy wokół siebie niczego dobrego. Ale trochę się też oszukujemy” – czytamy w rozmowie Marka Kęskrawca z Marcinem Dumą, badaczem opinii społecznej. W dziale zagranicznym kolejna relacja Pawła Pieniążka z Ukrainy. „Mieszkańcy najbardziej zniszczonego osiedla w Charkowie próbują na nowo tchnąć w nie życie” – czytamy w tekście „Ihor został na straży”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze