IMGW: między zachodnią Polską, a Wybrzeżem jest ponad 20 stopni różnicy
Różnica temperatur w Polsce wynika z działalności łagodzącej morza oraz frontu atmosferycznego na północy Polski – poinformował w rozmowie z Dariusz Witkowski z Biura Prasowego IMGW.
Jak wskazał Witkowski, pomiędzy zachodnią Polską, a Wybrzeżem jest ponad 20 stopni różnicy. „Różnica temperatur wynika z dwóch rzeczy” – poinformował w rozmowie z Dariusz Witkowski z Biura Prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak wyjaśnił, po pierwsze wynika to z łagodzącej działalność morza, co oznacza, że latem nad morzem jest chłodniej, a zimą jest cieplej w porównaniu z pozostałą częścią kraju.
>>> Chcesz przetrwać upał? Pij wodę! [WIDEO]
Po drugie, „północ kraju znajduje się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, który po prostu powoduje, że do Wybrzeża napływa chłodniejsza masa powietrza”. „Jest to powietrze polarne morskie, a nie zwrotnikowe, jak w południowych dzielnicach kraju. Na Wybrzeżu odczucie chłodu może zwiększać również silniejszy wiatr z kierunków północnych” – podkreślił.
W rozmowie z PAP Witkowski wyjaśnił także, czym jest hiszpański pióropusz. „To wlew ciepłych, zwrotnikowych mas powietrza. Wędrują (niesione przez układy baryczne, przez wiatr) z Afryki i poprzez Hiszpanię, Francję, kraje Beneluksu, Niemcy docierają do Polski” – powiedział.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |