epa05782673 Kashmiri Muslim protesters prepare to throw stones at Indian police and paramilitary men amid tear smoke during clashes in downtown area of Srinagar, the summer capital of Indian Kashmir, 10 February 2017. Reports state authorities imposed restrictions in parts of Srinagar to thwart the separatists march toward the office of United Nations Military Observer Group for India and Pakistan (UNMOGIP) to demand the mortal remains of Muhammad Afzal Guru and pro-independence Jammu and Kashmir Liberation Front founder Mohammed Maqbool Bhat. Guru and Bhat were hanged and buried in Tihar Jail on 09 February 2013 and 11 February 1984 respectively. EPA/FAROOQ KHAN Dostawca: PAP/EPA.

Indie: walki w Kaszmirze; są zabici

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czterech domniemanych rebeliantów oraz dwóch żołnierzy zginęło w walkach w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru – poinformowały w niedzielę władze. W trakcie walk doszło też do protestów zorganizowanych przez mieszkańców okolicznych wiosek.

Wymiana ognia rozpoczęła się, gdy policja i wojsko otoczyły w nocy z soboty na niedzielę wioskę Frisal na południu Kaszmiru, w której mieli ukrywać się rebelianci – relacjonował przedstawiciel policji Indii. Otoczeni próbowali przerwać kordon sił bezpieczeństwa i ostrzelali wojsko i policję z broni automatycznej; zginęło czterech rebeliantów, dwóch żołnierzy, a trzech wojskowych zostało rannych. Według okolicznych mieszkańców siły rządowe wysadziły w powietrze budynek, w którym ukrywali się rebelianci.

W trakcie walk mieszkańcy okolicznych wiosek próbowali zorganizować demonstrację poparcia dla przeciwników władz w Delhi. Doszło do starć z siłami bezpieczeństwa, które użyły przeciw demonstrującym gazu łzawiącego.

Władze Indii oskarżają Pakistan o to, że pomaga antyindyjskim rebeliantom przeprowadzać ataki na obiekty i tereny indyjskiej armii. Islamabad zaprzecza tym oskarżeniom. Jak podkreślają agencje przeciwnicy władz w Delhi mają silne poparcie wśród muzułmanów mieszkających w Kaszmirze i wielokrotnie im pomagają.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem wojen między tymi krajami. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość lub przyłączenie się do Pakistanu. 

Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Indie: walki w Kaszmirze; są zabici
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze