fot. PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

Indie: prawie 130 przypadków przemocy wobec chrześcijan w pierwszym kwartale 2022

Co najmniej 127 aktów przemocy antychrześcijańskiej stwierdzono w Indiach od początku br. do połowy kwietnia – podała watykańska agencja misyjna Fides, powołując się na dane Zjednoczonego Forum Chrześcijańskiego (UCF), organizacji ekumenicznej z siedzibą w Delhi. Podkreśliła ona, że jej raport obejmuje tylko te przypadki, które zarejestrowano za pośrednictwem tzw. „Zielonego Numeru”, czyli specjalnej linii telefonicznej, z której każdy może skorzystać.

“Dzisiaj, 15 kwietnia ponad dwa tysiące lat temu Pan Jezus był prześladowany i został ukrzyżowany. Jego uczniowie jeszcze obecnie ciągle są prześladowani w różnych częściach świata, łącznie z Indiami, w których grupy ludzi szerzą nienawiść do mniejszości w imię swoich korzyści politycznych” – podkreślił w nocie, przesłanej do Fidesu krajowy koordynator UCF, katolik A.C. Michael.

Zwrócił uwagę, że „prześladowania chrześcijan w Indiach wzmagają się, co prowadzi do systematycznej i starannie zgranej przemocy wobec nich, prowadzonej również w mediach społecznościowych, wykorzystywanych do szerzenia dezinformacji i podsycania nienawiści”. Autor noty przypomniał, że w 2021 potwierdzono 502 wypadki przemocy antychrześcijańskiej.

Obrazek poglądowy. Fot. PAP/EPA/Sashenka Gutierrez

Z raportu Forum wynika, że w styczniu br. stwierdzono 40 takich incydentów, w lutym – 35, w marcu – 34 i pozostałych 18 – do 15 kwietnia, przy czym chodzi tylko o przypadki zgłoszone do „Zielonego Numeru”. W tym czasie pobito 89 pastorów i proboszczów, którym poza tym grożono różnymi działaniami, jeśli będą nadal prowadzić modły i odprawiać nabożeństwa. Zaatakowano co najmniej 68, zraniono 367 kobiet i 366 dzieci. Na 127 takich zdarzeń 82 miały charakter masowy, z udziałem tłumów bojówkarzy.

>>> Modlitwa za prześladowanych chrześcijan

W następstwie tych aktów przemocy 42 sprawy trafiły do sądów, które podważały konstytucyjną ważność tzw. ustawy o nawróceniach („Freedom of Religion Act”), obowiązującej w wielu stanach indyjskich i wykorzystywanej do wysuwania fałszywych oskarżeń pod adresem misjonarzy i pastorów o dokonywanie „przymusowego przechodzenia na inną religię” – wyjaśnił A. C. Michael, były członek Komisji ds. Mniejszości w Delhi. Dodał, że dotychczas żaden chrześcijanin nie został skazany za zmuszanie kogokolwiek do zmiany wyznania.

Raport przypomniał ponadto, że spisy ludności, przeprowadzane w Indiach w ostatnich latach, pokazują, że liczba chrześcijan w tym kraju nie zmieniła się. Ostatni, jak dotychczas, oficjalny spis powszechny z 2011 wykazał, iż 79,8 proc. spośród 1,38 mld mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm, 14,2 proc. – islam a 2,3 proc. to chrześcijanie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze