Fot. Domena Publiczna

Indie: święcenia kapłańskie na obszarze prześladowań

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

21 i 23 stycznia 2017 roku na obszarze Kandhamal w Indiach odbyły się święcenia kapłańskie, którym przewodniczył ksiądz arcybiskup John Barwa, arcybiskup archidiecezji Cuttack – Bhubaneshwar. To wydarzenie miało duże znaczenie, ponieważ obszar Kandhamal należy do stanu Orissa, gdzie w 2008 roku hinduscy ekstremiści dokonali pogromu chrześcijan.

21 stycznia w parafii p.w. św. Ojca Pio w Simonbadi trzech ojców kapucynów: ojciec Tejeswar Badaraito, ojciec Pratap Chandra Bishoyi i ojciec Liman Nayak przyjęli święcenia prezbiteriatu. Podczas tej uroczystości było obecnych około 30 kapłanów, 20 zakonnic i ponad 3000 wiernych świeckich. „Dziękuję Bogu za to, że ich powołał do życia konsekrowanego pomimo prześladowania i gróźb. Podziwiam ludzi z Kandhamal za ich głęboko zakorzenioną wiarę w Jezusa Chrystusa, która jest inspiracją dla wielu osób, aby być odważnym chrześcijaninem we współczesnych Indiach, gdzie trzeba odważnie znosić nienawiść i wrogość wobec chrześcijaństwa” – powiedział  w wywiadzie dla AsiaNews.it ojciec Chinnu Polisetty, prowincjał ojców Kapucynów w Indiach.

23 stycznia w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kattingia arcybiskup Barwa wyświęcił ojca Kumuda Kumar Digal’a, pierwszego w historii salezjanina pochodzącego z Kolkata w Kalkucie, jednego kapłana diecezjalnego i jednego kapłana, który należy do Zgromadzenia zakonnego pod nazwą Stowarzyszenie Misjonarzy z Indii, IMS. Te święcenia kapłańskie potwierdzają trend, który był widoczny rok temu.

Ojciec Digal, SDB, dziękuje Bogu za to, że został pierwszym w historii salezjaninem, który przyjął święcenia kapłańskie na obszarze, który doświadczył najstraszniejszych masakr chrześcijan. „Jestem pełny pokory przed Bogiem i proszę Go, aby prowadził mnie w posłudze ubogiej i opuszczonej młodzieży. To jest główny charyzmat kongregacji, do której należę” – powiedział w wywiadzie dla AsiaNews.it. Neoprezbiter.

Ojciec Digal pochodzi z wioski Malebadi, która znajduje się niedaleko miasta Daringbadi. Kapłan ma jeszcze jednego brata i trzy siostry, z których jedna jest zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Maryi. W 2004 roku salezjanin wstąpił do seminarium duchownego w Siliguri, stan Murshidabad. Potem studiował filozofię w kolegium salezjańskim w Sonada, stan Darjeeling. Ojciec Digal ukończył Kolegium p.w. Św. Jana Bosko w Tura i studia teologiczne w Kolegium Kristu Jyoti w Bangalore. „Długi okres edukacji w seminarium wzbogacił mnie. Każdy etap był unikalnym doświadczeniem. Moje motto to: ‚Pan jest moim pasterzem’. Wybrałem je, ponieważ naprawdę czuję rękę Boga, Dobrego Pasterza, która mnie doprowadziła do przyjęcia święceń kapłańskich. W zamian chcę być pasterzem dla tych, którzy tego potrzebują”.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło: http://www.asianews.it/news-en/Kandhamal-district-has-six-new-priests,-including-the-first-Salesian-39746.html

Zobacz także
Wasze komentarze