Indie umieściły na orbicie okołoziemskiej jednocześnie 104 satelity

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Indie pomyślnie umieściły w środę na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów – poinformowała indyjska agencja kosmiczna ISRO. Poprzedni rekord 37 wystrzelonych naraz satelitów należał od 2014 roku do Rosji.

Rakieta ze 104 satelitami została wystrzelona z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej. Jak podała ISRO, transmitowana na żywo w telewizji operacja przebiegła bez zakłóceń.

Ze 104 wystrzelonych satelitów trzy należą do Indii. Pozostałe 101 to tzw. nanosatelity, z których 96 należy do USA, a po jednym do Izraela, Kazachstanu, Holandii, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Ten zadziwiający wyczyn ISRO to kolejna napawająca dumą chwila dla programu kosmicznego Indii i naszego narodu. Indie oddają cześć swoim naukowcom” – napisał na Twitterze premier Narendra Modi.

Modi popiera rozwój indyjskiego programu kosmicznego i wielokrotnie chwalił dokonania indyjskich naukowców, którym w 2014 roku udało się stosunkowo niskim kosztem i od razu za pierwszym podejściem wysłać misję na orbitę Marsa. Szef rządu Indii chce, by jego kraj zwiększył swój udział w wartym 300 miliardów dolarów przemyśle kosmicznym.

W zeszłym roku ISRO wystrzeliło 75 zagranicznych satelitów ze Sriharikoty. Zagranicznych klientów przyciągają do Indii m.in. niskie koszty.

Indie umieściły na orbicie okołoziemskiej jednocześnie 104 satelity
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze