Indonezja i Australia wznawiają współpracę wojskową

Indonezja i Australia wznawiają współpracę wojskową, zawieszoną w grudniu – ogłosił w niedzielę australijski premier Malcom Turnbull podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem i szefem rządu Indonezji Joko Widodo, który składa wizytę w Australii.

„Prezydent Widodo i ja sam uzgodniliśmy, że nasze kraje wznowią w pełnym wymiarze współpracę w sferze obrony, a także wymianę w tym, co dotyczy szkoleń i ćwiczeń wojskowych” – oświadczył Turnbull.

Indonezja zawiesiła współpracę wojskową z Australią w grudniu. Powodem były przyczyny „techniczne”, a ściślej – obraźliwe wobec Indonezji materiały, głoszące m.in., że należąca doń Papua powinna ogłosić niepodległość, znalezione w australijskiej bazie wojskowej.

W następstwie tego skandalu dyplomatycznego głównodowodzący australijskich sił zbrojnych przeprosił Dżakartę za niestosowne zachowanie wojskowych.

„Solidne relacje można budować wtedy, gdy oba kraje odnoszą się z szacunkiem do swej integralności terytorialnej, gdy wykluczają możliwość ingerowania w sprawy wewnętrzne i są zdolne do wypracowania obopólnie korzystnego partnerstwa” – podkreślił indonezyjski prezydent, sprawujący najwyższy urząd od 2014 r., ale pierwszy raz odwiedzający Australię.

W trakcie wizyty, która była skoncentrowana na kwestiach współpracy gospodarczej – Indonezja i Australia podjęły decyzję o obniżeniu taryf na australijski cukier oraz pestycydy i herbicydy z Indonezji; porozumiały się też ws. zmian w eksporcie bydła z Australii – obie strony rozmawiały również o rozwoju turystyki, ceberbezpieczeństwie i ułatwianiu kontaktów międzyludzkich m. społeczeństwami obu krajów – wskazuje agencja Reutera.

Australię i Indonezję łączy współpraca wojskowa, obejmująca m.in. walkę z terroryzmem i ochronę granic. Znaczenie tej współpracy wzrosło w obliczu zagrożenia terroryzmem w regionie, a zwłaszcza od zamachu na indonezyjskiej wyspie Bali w 2002 roku, w którym zginęły 202 osoby, w tym 88 Australijczyków – zauważa Reuters.

W 1999 roku Australia zawiesiła prowadzenie wspólnych manewrów z Kopassus, oskarżając ten elitarny oddział o naruszenia praw człowieka podczas walk poprzedzających uznanie przez Dżakartę niepodległości Timoru Wschodniego.

Dzięki ociepleniu dwustronnych stosunków we wrześniu ubiegłego roku odbyły się pierwsze od 1995 roku wspólne ćwiczenia na terytorium australijskim.

Uprzednio Indonezja zawiesiła współpracę wojskową z Australią w 2013 roku z powodu medialnych doniesień o podsłuchiwaniu przez australijskie służby specjalne prezydenta Indonezji i innych przedstawicieli tego kraju.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze