epa06829377 Indonesian terrorist suspect Aman Abdurrahman (C), alias Oman Rohman, is escorted by Indonesian police officers for his trial in Jakarta, Indonesia, 22 June 2018. Indonesian judges will give the verdict in the trial of Thamrin bombing suspect Aman Abdurrahman for his alleged links to Islamic State militants in Indonesia and ordering of a 2016 suicide bombing and gun attack in Jakarta that killed eight people. EPA/BAGUS INDAHONO Dostawca: PAP/EPA.

Indonezja: przywódca Państwa Islamskiego skazany na śmierć

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Są rejonowy na Południowej Dżakarty skazał na śmierć islamistę Amana Abdurrahmana – duchowego przywódcę Jamaah Ansharud Daulah (JAD). Jest to największe islamistyczne ugrupowanie terrorystyczne w Indonezji, związane z tzw. Państwem Islamskim (PI).

Sędziowie udowodnili oskarżonemu powiązania z atakiem samobójczym z 14 stycznia 2016 na ulicy Thamrin w Środkowej Dżakarcie, w którym zginęły cztery osoby. Była to pierwsza taka akcja w największym kraju muzułmańskim świata, do której przyznało się PI.

W ubiegłym miesiącu prokuratura zażądała dla oskarżonego kary śmierci. Uznano go za inspiratora dwóch innych zamachów: podłożenia materiału wybuchowego pod kościół protestancki w mieście Samarinda 13 listopada 2016, co spowodowało śmierć dwuletniej dziewczynki i zamachu na terminal Kampung Melayu na wschodzie stolicy 25 maja 2017, w którym zginęło trzech policjantów.

fot. EPA/BAGUS INDAHONO

Do tych czynów doszły ataki na trzy świątynie chrześcijańskie i na główną siedzibę policji w mieście Surabaya na Wschodniej Jawie w ub.miesiącu. Dokonały ich dwie rodziny, łącznie z dziećmi w wieku 9 i 13 lat, a w następstwie obu tych napaści samobójczych poniosło śmierć 13 osób.

W czasie procesu Abdurrahmana, który – ze względów bezpieczeństwa – toczył się w opancerzonej sali sądowej, przewodniczący kolegium sędziowskiego Ahmad Jaimi oświadczył: „Ustalono, że oskarżony popełnił zbrodnicze czyny terrorystyczne. Spotykał się osobiście ze swymi zwolennikami oraz rozprowadzał swe artykuły, filmiki MP3 i wezwania audio w internecie”.

Wyrok zostanie wykonany przez rozstrzelanie.

fot. EPA/BAGUS INDAHONO

Zobacz także
Wasze komentarze