Inicjatywa „Zranieni w Kościele” działa już dwa lata
Przez dwa lata inicjatywy „Zranieni w Kościele” – telefonu zaufania i katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele – odbyło się łącznie 101 dyżurów, podczas których 13 psychoterapeutek i psychoterapeutów odebrało 289 telefonów. Konsultanci dyżurowali przy telefonach ponad 315 godzin – poinformowano w środę na konferencji prasowej online, podsumowującej drugi rok funkcjonowania tej inicjatywy.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła oraz czujący odpowiedzialność za całą wspólnotę. Działają autonomicznie, lecz w porozumieniu z władzami kościelnymi, niosąc fachową pomoc osobom skrzywdzonym.
Co tydzień, w każdy wtorek w godz. 19.00-22.00, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci. Wysłuchują osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki – specjalny kontakt dla tych osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.
>>> Marta Titaniec: chcemy, by w miejscu zranienia można było znaleźć uzdrowienie [ROZMOWA]
289 telefonów
Z powodu dużej liczby telefonów, w maju i czerwcu 2020 r. funkcjonowały podwójne dyżury telefonu wsparcia „Zranieni w Kościele”. Możliwe były wówczas równoległe rozmowy z dwoma dyżurującymi konsultantami. Umożliwiło to rozmowę z terapeutą większej liczbie osób, a tym samym dało możliwość otrzymania stosownej pomocy prawnej, psychologicznej lub duchowej.
W drugim roku działania telefonu, od 3 marca 2020 r. do końca lutego 2021 r. odbyły się 52 dyżury. Telefon był czynny ponad 174 godziny. Odebrano 168 telefonów. Kobiety dzwoniły 96 razy, mężczyźni – 72. Dyżurowało 10 konsultantów i konsultantek.
Dodatkowo – przez 208 godzin czynny był numer asystencki (specjalny kontakt dla osób, które decydują się podjąć kontakt bezpośredni – jako kontynuację rozmowy w telefonie wsparcia). Dyżurowały dwie asystentki. Do prawników przekazanych zostało 25 spraw.
Od początku istnienia Inicjatywy „Zranieni w Kościele” (marzec 2019 r.) do końca lutego 2021 r. odbyło się łącznie 101 dyżurów. Podczas nich 13 psychoterapeutek i psychoterapeutów odebrało 289 telefonów. Konsultanci dyżurowali przy telefonach ponad 315 godzin. Oprócz tego wielogodzinne dyżury pełniło 6 asystentek.
Mimo trwającej pandemii wszystkie dyżury telefonu wsparcia odbyły się planowo. Okoliczności uniemożliwiły jednak zorganizowanie planowanej cyklicznej modlitwy za zranionych w różnych kościołach w Warszawie, nagranie kampanii edukacyjnej czy wystąpienie na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski.
Pierwsza grupa wsparcia
Większość spraw, które trafiają do Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, to historie dotąd nigdzie niezgłaszane. Rozmowy telefoniczne z terapeutami trwają zazwyczaj bardzo długo. Osobom dzwoniącym towarzyszy się także w kolejnych rozmowach, już po przekroczeniu bariery dyskrecji, jaką daje anonimowy telefon. A następnie umożliwiony zostaje osobisty kontakt ze specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami. W razie potrzeby udzielana jest także pomoc w zgłoszeniu nadużycia do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.
Dzięki pomocy finansowej otrzymanej od Fundacji Świętego Józefa, inicjatywa mogła utworzyć pierwszą w Polsce grupę wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Spotkania grupy odbywają się nieprzerwanie od września 2020 r.
Inny grant, uzyskany w marcu 2020 r. z Fundacji Świętego Józefa, umożliwił wydrukowanie i przekazanie do wysyłki do parafii plakatów z opisem Inicjatywy oraz listem Prymasa Polski – Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Paczki z materiałami dla niemal 11 tysięcy parafii zostały rozesłane w maju ubiegłego roku do wszystkich diecezji. Tak, aby informacja o istnieniu Inicjatywy i telefonu wsparcia, mogła dotrzeć do wiernych ze wszystkich parafii w Polsce.
>>> Modlitwa za skrzywdzonych w Kościele w polskich diecezjach
Rekomendacje 2020
W marcu 2020 r. Zespół Koordynujący Inicjatywy „Zranieni w Kościele” przedstawił merytoryczne podsumowanie działalności w postaci rekomendacji dla władz kościelnych. Pełna ich treść dostępna jest tu: zranieni.info/download/2020-03-12-rekomendacje.pdf
W kwietniu 2020 r. rekomendacje zostały rozesłane do wszystkich biskupów. A także do diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zostały również przełożone na języki angielski i włoski. Przekazywane są one przedstawicielom Stolicy Apostolskiej, Kościołów lokalnych oraz mediów spoza Polski.
Jednym z efektów tych rekomendacji było pierwsze, specjalistyczne szkolenie z zakresu prewencji nadużyć seksualnych dla misjonarek i misjonarzy, zrealizowane w styczniu 2021 r. w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. Większość propozycji przedstawionych przed rokiem przez Inicjatywę „Zranieni w Kościele” pozostaje jednak nadal niezrealizowana.
Rekomendacje przekazane zostały również Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Komisji. Przedstawiciele ZwK wyrazili pragnienie i oczekiwanie, żeby działania Państwowej Komisji w sposób jednoznaczny służyły jej ustawowym celom. A mianowicie ochronie czci, praw i godności osób skrzywdzonych przemocą ̨seksualną.
Zranieni, ale nie opuszczeni
Aby zwiększyć szansę na dotarcie z informacją o dyżurach telefonu wsparcia, przygotowaliśmy również profilowaną kampanię informacyjną Inicjatywy na Facebooku. Trwa ona nieprzerwanie od maja 2020 r., pod hasłem „Zranieni, ale nie opuszczeni”. Powstała również specjalna grupa na Facebooku: „Inicjatywa „Zranieni w Kościele”: informacje i wydarzenia”, mająca na celu informowanie o działalności Inicjatywy.
Informacja o Inicjatywie nie dotarła jeszcze do wszystkich osób, które mogłyby potrzebować jej wsparcia. Dlatego niezwykle ważne jest informowanie o niej – zarówno w mediach, świeckich i kościelnych, jak również kanałami kościelnymi na poziomie diecezji i parafii.
Zespół Koordynujący Inicjatywy opublikował 9 grudnia wspierający List do osób skrzywdzonych po słowach o. Tadeusza Rydzyka, w których bagatelizował on skandal wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.
Osoby zranione a spowiedź
W styczniu 2021 r. Inicjatywa „Zranieni w Kościele” została uwzględniona w internetowej inicjatywie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich – bazie wiedzy oraz kontaktów do instytucji zajmujących się ochroną małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym na całym świecie. W Europie na listę zostało wpisanych 10 inicjatyw‑organizacji, w tym cztery z Polski.
Zespół Koordynujący Inicjatywy zaoferował także swoją pomoc w opracowaniu wskazówek dla spowiedników. Mają one być opublikowane przez Fundację Świętego Józefa. A także pojawią się na oficjalnej kościelnej stronie internetowej z materiałami dla duszpasterzy oraz osób pracujących z ofiarami przemocy seksualnej w Kościele.
W tym celu – w oparciu o doświadczenie rozmów z osobami wykorzystanymi – przygotowano refleksje o spowiedzi pt. „Oby nie zranieni powtórnie – w konfesjonale”. Aktualnie trwają prace nad możliwościami działania w kwestii osób dorosłych dotkniętych przemocą seksualnej w Kościele, z nadużyciem władzy i autorytetu.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” powstała dzięki wielomiesięcznej pracy społecznej grupy świeckich katolików. Wszelkie niezbędne koszty były ponoszone z funduszy warszawskich instytucji‑inicjatorów: Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.
Jej twórcy dziękują wszystkim instytucjom i osobom, które przyczyniły się do jej powstania, w tym darczyńcom oraz m.in. Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacji Świętego Józefa, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji Stop Przedawnieniu. Podkreślili też, że podziękowania należą się ponadto m.in. psychologom, terapeutom, prawnikom, duszpasterzom. A także przedstawicielom i hierarchom Kościoła, wolontariuszom oraz przedstawicielom mediów informujących o inicjatywie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |