fot. unsplash/Caleb Woods

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” komentuje wyniki kwerendy dot. wykorzystywania seksualnego

– Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązującego prawa przez kościelnych przełożonych. Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, komentując opublikowane dziś wyniki kwerendy przekazane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wyniki kwerendy przekazane dziś przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży pokazują, że stale zgłaszane są nowe przypadki wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez księży.

>>> Justyna Kaczmarczyk: potrzebny jest powszechny system prewencji wykorzystywania seksualnego [ROZMOWA]

Lawina Ruszyła
Według przedstawionych danych, w analizowanym okresie od lipca 2018 r. do końca 2020 r. instytucje kościelne w Polsce otrzymywały średnio 12 zgłoszeń miesięcznie o wykorzystaniu seksualnym osób małoletnich. Szczególnie dużo pojawiło się ich po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mówi nikomu” w maju 2019 r. – jak można sądzić, dzięki odwadze bohaterów tego filmu na złożenie zawiadomień zdobyły się kolejne osoby, żyjące wcześniej z ciężarem bolesnych wspomnień.

>>> Kościół przedstawił dane na temat wykorzystywania małoletnich: 368 zgłoszeń przez 2,5 roku [DOKUMENT]

– Tym mocniej chcemy przypomnieć, że potrzebujemy jako społeczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem katolików, w tym księży i biskupów, edukacji dotyczącej tego, jak wygląda doświadczenie osób dotkniętych przemocą seksualną. Jak ich słuchać i jak z nimi rozmawiać, żeby nie pogłębiać ich cierpienia – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.


Wśród najpoważniejszych problemów Kościoła

fot. episkopat.pl

– Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązującego prawa przez kościelnych przełożonych. Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy. Obszerniej opisaliśmy te zmiany ponad rok temu. Niestety, niemal wszystkie nasze postulaty nadal są aktualne – dodaje.

>>> O. Krasucki OFM: żądanie sprawiedliwości, a nawet odszkodowania, nie jest wykroczeniem przeciwko Kościołowi

Wykorzystanie seksualne dzieci to z pewnością jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się Kościół katolicki, ale to nie jedyna forma przemocy, którą zgłaszają osoby korzystające z telefonu wsparcia Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Pomocy szukają także dorosłe osoby doświadczające nadużyć w sferze seksualnej, a także emocjonalnej i ekonomicznej, w tym zakonnice i zakonnicy. Od początku istnienia Inicjatywy współpracujący z nią psychoterapeuci i psychoterapeutki odebrali ponad 340 telefonów podczas 118 dyżurów. Większość osób, które skontaktowały się z Inicjatywą, stanowią kobiety.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze