epa05688107 An Iraqi soldier stands guard during Christmas celebrations at the al-Tahira al-Kubra church in the formerly IS held town of al-Hamdaniya, some 13km east of Mosul, Iraq, 25 December 2016. Hundreds of Iraqi Christians held their prayers at a church in the recently recaptured town of Hamdaniya, for the first time since 2014, with the attendance of the US-led coalition officers and senior Iraqi officers. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

Iracka armia odbiła z rąk sił kurdyjskich tereny w prowincji Niniwa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Irackie siły przejęły we wtorek kontrolę nad obszarami, które od trzech były w rękach sił kurdyjskich w prowincji Niniwa w północnym Iraku – podała w środę iracka armia. Wśród pozycji, które odbito z rąk peszmergów, jest tama na Tygrysie koło Mosulu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że kurdyjscy bojownicy opuścili te tereny jeszcze przed przybyciem irackiego wojska. Kurdowie przejęli te obszary przed trzema laty, kiedy siły irackie zaangażowane były w walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Agencja AFP pisze, że irackie siły zbrojne osiągnęły swe cele podczas trwającej 48 godzin operacji, która pozwoliła im na rozmieszczenie wojsk w trzech prowincjach, częściowo opanowanych przed trzema laty przez peszmergów.

„Przywróciliśmy bezpieczeństwo w strefach wokół Kirkuku. Siły zostały ponownie rozmieszczone i przejęły kontrolę nad miastami Chanakin i Dżalula w prowincji Dijala, a także nad miastami Machmur, Baszika i Sindżar, tamą mosulską oraz innymi strefami w prowincji Niniwa” – podano w komunikacie.

Tama na Tygrysie, która znajduje się około 60 km na północny zachód od Mosulu, jest największa w Iraku i w całym regionie. Zbudowano ją w połowie lat 80. na rozkaz byłego dyktatora tego kraju Saddama Hussajna (stąd też konstrukcja ta jest też znana jako tama Saddama). Stała się ona głównym źródłem energii dla liczącego niemal dwa miliony mieszkańców Mosulu.

fot. EPA/AHMED JALIL

Iracka armia odbiła z rąk sił kurdyjskich tereny w prowincji Niniwa
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze