epa05636633 Volunteers of the Syrian Civil Defense, also known as the White Helmets, extinguish a fire after a bombing in Douma, on the outskirts of Damascus, Syria, late 17 November 2016. According to local reports, at least six people were killed and 30 injured in several bombings mostly throughout the night. EPA/MOHAMMED BADRA Dostawca: PAP/EPA.

Irak: 49 bojowników kurdyjskich zginęło w nalotach

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

49 bojowników zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w nalotach przeprowadzonych w poniedziałek w północnym Iraku przez tureckie siły powietrzne – poinformowała w czwartek armia Turcji. W sumie trafiono w 19 celów PKK.

Dwóch ataków z powietrza dokonano w rejonie Asos-Kandil, Zap, Awasin-Basjan i Hakurk – sprecyzowała w oświadczeniu turecka armia.

Podczas nalotów zostały zniszczone schrony i krajówki bojowników z PKK, a także składy z bronią. Według tureckiej armii kurdyjscy bojownicy najprawdopodobniej przygotowywali się do ataków na przejściach granicznych na turecko-irackiej granicy.

PKK ma bazy w górzystym regionie północnego Iraku.

Partia Pracujących Kurdystanu od lat 80. XX wieku prowadzi z turecką armią walkę o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę, UE i USA za organizację terrorystyczną. W konflikcie zginęło ponad 40 tys. osób.

Ankara obawia się utworzenia niepodległego państwa kurdyjskiego na obszarach należących obecnie do Syrii, Iraku i Turcji. 

Irak: 49 bojowników kurdyjskich zginęło w nalotach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze