epa05590422 Members of Iraqi special forces take up position near Hamdaniyah town during a military operation to liberate several villages from the control of the so-called Islamic State (IS) militant group, east of Mosul, Iraq, 18 October 2016. Iraqi Prime Minister Haider al-Abadi said on 17 October that Iraqi forces started their military offensive to recapture the city of Mosul from IS. The operation, led by Kurdish Peshmerga, Iraqi government forces and allies, is backed by the US-led coalition. Iraq’s second largest city, Mosul, fell under the jihadist militant group’s control in June 2014. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

Irak: Armia zajęła dawny ośrodek chrześcijan w pobliżu Mosulu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Iracka armia poinformowała we wtorek wieczorem, że w drugim dniu ofensywy, której celem jest odbicie Mosulu na północy kraju z rąk bojowników Państwa Islamskiego, zajęła miasto Al-Hamdanija, niegdyś jeden z najważniejszych ośrodków irackich chrześcijan.

Miasto Al-Hamdanija położone jest ok. 40 km na południowy wschód od Mosulu. Ponad dwa lata temu zajęli je dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), zmuszając do ucieczki dziesiątki tysięcy jego chrześcijańskich mieszkańców.

Iracka armia podała, że zajęła miasto bez walki, ale w innych miejscach musiała odpierać kontrataki dżihadystów. Jak pisze agencja AP, tempo irackiej ofensywy na Mosul zmalało we wtorek.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnym Iraku miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich.

W zakrojonej na szeroką skalę ofensywie biorą także udział siły kurdyjskie.

Z powietrza oddziały irackiej armii i siły kurdyjskie wspiera międzynarodowa koalicja antydżihadystyczna pod wodzą USA, w której skład wchodzi obecnie ok. 60 państw. Koalicja przeprowadza głównie naloty, szkoli lokalne siły, a także zapewnia im broń i sprzęt. W Iraku rozmieszczono też tysiące ludzi, głównie odpowiedzialnych za szkolenie.

Minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahim al-Dżafari zaapelował do społeczności międzynarodowej o większe wsparcie finansowe. „Po rozpoczęciu ofensywy na Mosul jesteśmy w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej” – powiedział we wtorek po spotkaniu w Brukseli z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini

Al-Dżafari podkreślił, że w sytuacji gdy wpływy ze sprzedaży ropy naftowej są ograniczone, każde wsparcie finansowe będzie mile widziane. „Sukces ofensywy na Mosul będzie miał pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w Iraku i na całym świecie” – powiedział szef irackiej dyplomacji.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek, że jest pewien, że siły irackie siły prowadzące operację przeciwko Państwu Islamskiemu pokonają dżihadystów, choć będzie to „trudna walka”.

W telefonicznej rozmowie z premierem Iraku Hajderem al-Abadim prezydent Rosji Władimir Putin obiecał we wtorek wieczorem władzom w Bagdadzie wsparcie w walce z terroryzmem i życzył im sukcesów walce o Mosul. 

fot. PAP/EPA

Zobacz także
Wasze komentarze