Fot. EPA/SEDAT SUNA

Irak: dwóch francuskich islamistów skazano na śmierć

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dwaj Francuzi – 32 letni Fodil Tahar Aouidate i 28-letni Vianney Ouraghi zostali w niedzielę skazani przez iracki sąd na karę śmierci za przynależność do ekstremistycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS).

Skazani znajdowali się w grupie 13 francuskich obywateli, przekazanych Irakowi w styczniu przez sprzymierzone z USA Syryjskie Siły Demokratyczne.

W sumie od ubiegłej niedzieli na śmierć skazanych zostało łącznie dziewięciu Francuzów i jeden Tunezyjczyk.

Tahar Aouidate podczas rozprawy w poniedziałek powiedział sędziemu, że był bity przez śledczych irackich, „aby wyznał to, czego od niego oczekiwano”. W niedzielę sędzia przeczytał raport lekarzy sądowych, którzy badali więźnia w miniony wtorek, i stwierdził, że „na jego ciele nie było śladów tortur”.

Fot. AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) stale przypomina, że procesy w Iraku są prowadzone nieprawidłowo i stosowane są podczas nich „tortury”.

Paryż, który nie chce ingerować w decyzje irackiego wymiaru sprawiedliwości, uprzedził Bagdad, że jest przeciwny karze śmierci i interweniuje „na najwyższym szczeblu”, aby uniknąć egzekucji swych obywateli. Francja zniosła u siebie karę śmierci blisko 40 lat temu.

Od 2018 r. Irak skazał ponad 500 cudzoziemców należących do IS – mężczyzn i kobiet. Żadna z osób skazanych na śmierć nie została dotychczas stracona.

Skazani mają 30 dni na złożenie apelacji.

Zobacz także
Wasze komentarze