EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

Irak: w Kirkuku powstała rada wspólnot chrześcijańskich

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Kirkuku, stolicy irackiego Kurdystanu, powstała Rada Wspólnot Chrześcijańskich, do której utworzenia nawoływał wielokrotnie chaldejski patriarcha Babilonii Luis Raphaël I Sako.

Zwracał on uwagę na konieczność zespolenia działań wszystkich ochrzczonych. Nowy organ ma na celu zjednoczenie i tym samym wzmocnienie działalności różnych organizacji politycznych i społecznych, prowadzonych przez miejscowych wyznawców Chrystusa, ma być platformą pośrednictwa między różnymi wyznaniami.

Inicjatywę głowy katolickiego Kościoła wschodniego poparły miejscowe władze z przewodniczącym rady prowincjalnej Kirkuku, Kurdem Rebwarem Talabanim na czele. „Nowy organ będzie mógł wnieść pozytywny wkład nie tylko w sprawy dotyczące sytuacji wspólnot chrześcijańskich, ale także w odtworzenie i wspieranie pokojowego i współodpowiedzialnego współżycia różnych grup etnicznych i religijnych w społeczeństwie” – powiedział polityk.

Zadowolony z powstania nowego organizmu jest też m.in. zwierzchnik miejscowych protestantów pastor Haitham Dżazrawi. Wyraził on nadzieję, że Rada, która będzie w stanie scalić wspólnoty chrześcijańskie na płaszczyźnie społecznej i politycznej, stanowi nowy, pozytywny element w obecnej trudnej sytuacji chrześcijan na tym obszarze.

Irak: w Kirkuku powstała rada wspólnot chrześcijańskich
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze