W styczniu tego roku delegacja pracowników Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie odwiedziła o. Ziada Hillala, jezuitę, którego działalność wspiera od początku konfliktu w Syrii. Miasto w sporej części zostało zniszczone i zaminowane. Spora część świątyń chrześcijańskich została również zdewastowana. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jeszcze w tym roku wdroży program odbudowy infrastruktury duszpasterskiej. W ramach projektu odbudowane zostaną świątynie chrześcijańskie, ośrodki duszpasterskie oraz szkoły (foto. PKWP).

Irak: osady chrześcijańskie niszczone nie tylko przez dżihadystów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chrześcijańskie osady w Iraku niszczone są nie tylko przez islamskich dżihadystów, ale również przez członków grup paramilitarnych, które ich zwalczają. Szokujący raport w tej sprawie opublikowała właśnie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Right Watch.

Ruiny kościoła św. Jerzego w Bakufie (Równina Niniwy)

Został on opracowany na podstawie zeznań świadków i zdjęć satelitarnych. Jednoznacznie wynika z nich, że w wielu miejscach zniszczenia zostały dokonane już po tym, jak wypędzono stamtąd oddziały Państwa Islamskiego. Chodzi głównie o miejscowości leżące w okolicy Mosulu.

Raport mówi o grabieżach majątku dokonanych w takich miejscowościach, jak m.in. Ashwa, al-Khidir i Karakosz; ta ostatnia przed inwazją wojsk kalifatu była zamieszkiwana całkowicie przez wyznawców Chrystusa. Świadkowie opowiadają, że byli w swych domach w listopadzie zaraz po odejściu stamtąd islamistów. Gdy teraz powrócili, znaleźli je splądrowane, a częstokroć totalnie zniszczone. Raport Human Right Watch podkreśla, że w tym celu członkowie grup paramilitarnych wykorzystywali buldożery, a także ładunki wybuchowe. W ten sposób niszczone były też kościoły i meczety. Hashd al-Sha’abi, jedna z grup oskarżonych w raporcie o grabieże i niszczenie mienia, ściśle współpracuje z premierem Iraku.

Mieszkańcy miejscowości na Równinie Niniwy zostali wypędzeni ze swych domów w sierpniu 2014 r. przez bojówkarzy tzw. Państwa Islamskiego.

foto. PKWP

Irak: osady chrześcijańskie niszczone nie tylko przez dżihadystów
3.6 (60%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze