fot. cathopic.com

Irak: patriarcha asyryjski zapowiedział ustąpienie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Po niespełna 5 latach sprawowania swego urzędu katolikos-patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Gewargis III Sliwa zapowiedział ustąpienie ze względów zdrowotnych. Poinformował dziś o tym asyryjski biskup Kalifornii i sekretarz generalny Świętego Synodu Biskupów Asyryjskich Mar Awa Royel.
 
Mar Awa Royel dodał, że patriarcha zwołał jednocześnie na 22-27 kwietnia do swej siedziby w Irbilu (Erbilu) swych biskupów na specjalną sesję Synodu w celu wybrania nowej głowy Kościoła.

W swym przesłaniu patriarcha stwierdził, że stan jego zdrowia poprawia się po poważnych problemach, jakich doświadczył w czasie swego pobytu w Niemczech w grudniu ub.r. I właśnie wskutek tego pogorszenia się zaczął się zastanawiać nad obecną niemożnością właściwego pełnienia zadań związanych z powierzonym mu urzędem.

Dlatego „w sposób całkowicie wolny oraz po głębokim przemyśleniu i modlitwie” zwierzchnik Asyryjskiego Kościoła Wschodu postanowił zrzec się sprawowanego stanowiska i związanego z tym mieszkania.

>>> Egipt: Kościół koptyjski przeciwny karze śmierci dla morderców biskupa

Nawiązując do tej decyzji i do nadchodzącego okresu postu i pokuty, poprzedzającego Paschę, bp Mar Awa Royel wezwał wszystkich wiernych asyryjskich do szczególnych modlitwy i błagań „do naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby On – Wielki Pasterz Kościoła” pomógł biskupom wybrać „nowego Ojca Ojców, katolikosa-patriarchę, zgodnie z wolą Boga Ojca i pod natchnieniem Ducha Świętego”.

Zobacz także
Wasze komentarze