Irak: Prezydent Iraku na linii frontu (foto.PAP/EPA/AHMED JALIL)

Irak: Patriotyczna Unia Kurdystanu przeprasza za atak na biuro innej partii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarowania Patriotyczna Unia Kurdystanu (PUK) przeprosiła we wtorek partię Gorran za atak na jej biuro, który miał miejsce po irackich wyborach parlamentarnych 12 maja.

Biuro Polityczne PUK, które jest drugą co do wielkości partia kurdyjską w Iraku, napisało w wydanym z oświadczeniu: „z okazji tego święta tolerancji i przebaczenia przepraszamy Gorran i prosimy o wybaczenie”.

PUK nawiązał przy tym do incydentu, który miał miejsce 12 maja po wyborach parlamentarnych. Po ogłoszeniu wstępnych rezultatów, z których wynikało, że PUK odniósł zdecydowane zwycięstwo w prowincjach as-Sulajmanijja i Kirkuk, Gorran oskarżył tę partię o zhakowanie elektronicznego systemu liczenia głosów i sfałszowanie wyników.

Po oskarżeniach Gorranu w nocy po dniu wyborów doszło do strzelaniny w pobliżu siedziby Gorranu w as-Sulajmanijji. Partia ta oskarżyła wówczas siły specjalne związanej z PUK Peszmergi (kurdyjskiego wojska) pod dowództwem Lahura Talabaniego o próbę szturmu na jej biura. PUK tłumaczył, że było to nieporozumienie, a przejeżdżający żołnierze oddali strzały w powietrze w ramach świętowania zwycięstwa wyborczego PUK.

Ponowne ręczne liczenie nie potwierdziło oskarżeń skierowanych pod adresem PUK, ale Gorran i kilka innych mniejszych partii podtrzymało swoją decyzję o nieuznawaniu wyników wyborów i bojkocie irackiego parlamentu.

Muzułmańskie Święto Ofiarowania zaczęło się we wtorek i potrwa do piątku. Państwo Islamskie (IS) już w poniedziałek próbowało z tej okazji dokonać zamachów w Bagdadzie i Mosulu. W irackiej stolicy w wyniku wybuchu rannych zostało pięć osób, a w Mosulu mieszkańcy zabili dwóch terrorystów, zanim zdołali oni zdetonować nałożone na siebie ładunki wybuchowe.

Zobacz także
Wasze komentarze