epa05591449 A picture made available on 19 October 2016 shows a water tank being installed at the Debaga refugee camp, on the outskirts of Erbil, Iraq, 18 October 2016. The camp is overflowing with Iraqis who have fled villages near the city of Mosul, media reported. More than 500,000 children and their families are said to be in great danger in the coming weeks due to the retaking by Iraqi forces and allies of the city of Mosul from the so-called Islamic State (IS or ISIS) militant group. In anticipation of a refugee wave, materials are being brought into the region, mainly water supply for 350,000 people and vaccines. EPA/JENS KALAENE Dostawca: PAP/EPA.

Irak: Powstaje obóz dla uchodźców z Mosulu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Władze Iraku i autonomicznego irackiego Kurdystanu kończą budowę na wschód od Mosulu obozu dla uchodźców z tego miasta – podała agencja AP. W obozie, do którego doprowadzono już bieżącą wodę i prąd, ma się pomieścić ok. 5 tys. rodzin.

Obecnie trwa ofensywa sił irackich, której celem jest wyzwolenie Mosulu z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS).

Szef tureckiego Czerwonego Półksiężyca Kerem Kinik ostrzegł w środę, że w czasie walk o Mosul z miasta może uciec 100-400 tys. osób. Większość z nich może skierować się w stronę granicy z Syrią. Przypomniał, że obecnie w Iraku są ponad 3 mln osób, które musiały opuścić swoje domy, a władze nie radzą sobie z tym problemem.

Tymczasem anonimowy przedstawiciel irackiej armii powiedział Associated Press, że broniący się w Mosulu dżihadyści rozmieścili wokół miasta liczne pułapki, aby opóźnić ofensywę. IS od wtorku wykorzystało 12 samochodów wyładowanych materiałami wybuchowymi do ataków na cele wojskowe. Siły irackie są też pod ciągłym ostrzałem moździerzowym – dodał wojskowy.

Dzień wcześniej wojsko irackie podawało, że miasta broni do 6 tys. dżihadystów.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu opanowanie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone na północy kraju miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich.

W zakrojonej na szeroką skalę ofensywie biorą także udział siły kurdyjskie.

fot.PAP/EPA

Irak: Powstaje obóz dla uchodźców z Mosulu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze