epa05611953 Members of an Iraqi Shiite militia pose and flash a victory sign during a campaign against the Islamic State (IS) militants in the formerly IS held town of Zarka, some 20 km west of Mosul, northern Iraq, 31 October 2016. Iraqi forces started their military offensive to recapture Mosul from IS on 17 October 2016. Iraq’s second largest city Mosul fell under the jihadist militant group’s control in June 2014. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

Irak: prześladowania wyzwolonych z rąk IS

Irackie milicje, które wyzwoliły spod władzy Państwa Islamskiego wioski w pobliżu Mosulu, torturowały i publicznie poniżały ich mieszkańców – podała w czwartek organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International (AI).

Czynów tych dopuścili się sunnici należący do milicji zwanej Sabawi, która należy do zdominowanej przez szyitów koalicji zbrojnych band wspieranych przez Irak.

Ofiarami prześladowań stali się mieszkańcy trzech wyzwolonych wiosek ok. 50 km na południe od Mosulu. Przedstawiciele miejscowych władz i inni świadkowie powiedzieli, że podejrzanych o związki z IS bito metalowymi prętami i rażono prądem. Według świadków nie była to zorganizowana akcja, a każdy z bojowników działał na własną rękę, by się mścić za okrucieństwa popełnione przez dżihadystów.

„Są przytłaczające dowody, że członkowie Sabawi dopuścili się zbrodni przeciwko prawu międzynarodowemu, torturując i dręcząc mieszkańców (…) w odwecie za zbrodnie popełnione przez IS” – oświadczyła wiceszefowa ds. dochodzeń biura AI w Bejrucie Lynn Maalouf.

Jak informowaliśmy, we wtorek do Mosulu, który od dwóch lat pozostaje pod władzą Państwa Islamskiego wkroczyły elitarne irackie wojska. Mosul jest ostatnim ważnym miastem pozostającym pod wpływem dżihadystów w Iraku. Jego zdobycie w praktyce będzie oznaczało wyparcie radykałów z całego Iraku.

Państwo Islamskie powstało w roku 2003, ale głośno zrobiło się o nim dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku, przy okazji wojny domowej w Syrii. ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu) było największym przeciwnikiem prezydenta Baszara Al-Asada, sprawującego dyktatorską władzę w swoim kraju. Na początku 2014 roku dżihadyści rozpoczęli ofensywę na północy Iraku przy granicy z Syrią zdobywając Tikrit i właśnie Mosul i powołując Państwo Islamskie (IS – ang. Islamic State). Lider organizacji, samozwańczy kalif Abu Bakr Al-Bagdadi poprzysiągł rozszerzenie kalifatu na cały Bliski Wschód, a następnie na cały świat. 

Fot. PAP/EPA/AHMED JALIL

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze