epa05708889 Iranians carry the coffin of former Iranian President Akbar Hashemi Rafsanjani during his funeral in Tehran, Iran, 10 January 2017. Hundreds of thousands of people attended the funeral ceremony. Former Iranian President Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, who held office between 1989 and 1997, died at the age of 82 on 08 January in Tehran after suffering a heart attack. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Dostawca: PAP/EPA.

Iran: pogrzeb byłego prezydenta Rafsandżaniego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Setki tysięcy Irańczyków towarzyszyły we wtorek w Teheranie w ostatniej drodze byłemu prezydentowi kraju Akbarowi Haszemiemu Rafsandżaniemu, który w wieku 82 lat zmarł w niedzielę na atak serca.

Rafsandżani, jeden z najbardziej wpływowych irańskich polityków, został pochowany w mauzoleum w pobliżu ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, twórcy Islamskiej Republiki Iranu, którego był bliskim współpracownikiem. Wcześniej kondukt pogrzebowy przybył na uniwersytet, gdzie duchowo-polityczny przywódca Iranu Ali Chamenei w otoczeniu przedstawicieli najwyższych władz odmówił modlitwę pogrzebową.

Rafsandżani był w latach 1989-1997 przez dwie kadencje prezydentem Iranu. Piastował też stanowisko przewodniczącego parlamentu i zwierzchnika sił zbrojnych. Jego pozycję umocniła wojna Iranu z Irakiem z lat 1980-1988.

Za czasów szacha wielokrotnie więziony i torturowany, był jednym z filarów rewolucji islamskiej 1979 roku. Popierał ekonomiczną liberalizację i odprężenie w stosunkach z Zachodem przy zachowaniu systemu rządów duchownych wprowadzonego przez Chomeiniego.

Rafsandżani nadzorował kluczowe działania związane z irańskim programem jądrowym, mi.in. negocjował z Rosją budowę reaktora w elektrowni Buszer, który po wielu opóźnieniach uruchomiono w 2011 roku.

Rafsandżaniemu udawało się przez lata utrzymać wpływy w rządzącej teokracji nawet po zakończeniu prezydentury, ale naraził się wielu konserwatystom krytykowaniem prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Śmierć Rafsandżaniego jest ciosem dla obecnego prezydenta, umiarkowanego polityka Hasana Rowhaniego, a także dla obozu reformatorskiego w kraju. Rafsandżani był protektorem wybranego w 2013 roku Rowhaniego, który liczy, że w maju zostanie wybrany na drugą kadencję.

Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH 

Iran: pogrzeb byłego prezydenta Rafsandżaniego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze