Fot. cathopic

Irlandia: biskupi zapowiadają synod krajowy

Katoliccy biskupi Irlandii zapowiedzieli, że najpóźniej za pięć lat odbędzie się tam krajowe zgromadzenie synodalne. Prowadzić będzie do niego „ścieżka synodalna”, oświadczyli hierarchowie po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego tamtejszej konferencji episkopatu, które odbyło się w formie wideokonferencji.

Przypomnieli, że o zwołaniu synodu zaczęli myśleć już w 2018 roku, po watykańskim zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży. A na swoim zimowym zgromadzeniu plenarnym w 2020 r. postanowili wejść na drogę synodalną.

>>> Irlandia: biskupi przeciwko legalizacji eutanazji

Wzorem Niemiec i Australii

Irlandzki synod będzie kolejnym tego typu przedsięwzięciem po rozpoczętej w 2019 r. Drodze Synodalnej w Niemczech. W październiku br. ma się odbyć Synod Plenarny w Australii – pierwszy od 1937 r. Do zorganizowania własnego synodu Franciszek zachęca Kościół we Włoszech.

>>> Irlandia: w 2020 r. tylko jeden nowy kapłan

Irlandzcy biskupi mają nadzieję, że synod stanie się punktem zwrotnym w życiu Kościoła, który był dominującą siłą w tym kraju, ale w ostatnim czasie utracił swój wpływ na społeczeństwo. Przyczyniła się do tego zarówno sekularyzacja społeczeństwa, jak i ujawnienie licznych przypadków wykorzystywania seksualnego, których sprawcami byli duchowni. – Jesteśmy świadomi, że wielu ludzi opuściło Kościół, bo w niektórych przypadkach czuli się ignorowani, wykluczeni lub zapomniani. Musimy usłyszeć także ich głos – zaznaczyli hierarchowie. Wskazali, że w Kościele konieczna jest m.in. przejrzystość, a także wspieranie rodzin i ludzi młodych, jak również „docenienie wkładu kobiet”.

Irlandia. Ruiny kościoła Saint Mary’s. fot. PAP/Robert Grim

Modlić się i słuchać

Przygotowania do synodu rozpoczną się od dwóch lat modlitwy, słuchania, konsultacji i rozeznawania, w tym „krajowej rozmowy konsultacyjnej”. – Umożliwi to osobom i parafiom, instytutom zakonnym i stowarzyszeniom, jak również grupom, ruchom i organizacjom, zarówno kościelnym, jak i społecznym, podzielić się swymi spostrzeżeniami na temat Kościoła w Irlandii – jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – napisali biskupi. Towarzyszyć temu będą programy edukacyjne na temat znaczenia synodalności.

>>> Irlandia: różańcowa krucjata rodzin

Drugim etapem będzie „faza planowania”, która zbiegnie się z recepcją wyników zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności, jakie odbędzie się w 2022 r. w Rzymie i podsumowującej je papieskiej adhortacji apostolskiej. – Celem tego etapu będzie nakreślenie konkretnej formy naszego synodu krajowego i bezpośrednie przygotowanie obrad synodalnych na szczeblu lokalnym regionalnym i krajowym – wyjaśnili hierarchowie.

Czas reformy i nowej nadziei

Na swym letnim zgromadzeniu plenarnym w czerwcu utworzą oni grupę roboczą, która będzie nadzorować pierwszą fazę drogi synodalnej. W skład grupy wejdą: świeccy (kobiety i mężczyźni, w tym ludzie młodzi), osoby konsekrowane, księża i biskupi. Natomiast 6 kwietnia konferencja biskupia otworzy stronę na swym portalu, gdzie będzie można zgłaszać pomysły na krajowy synod. – Wchodząc na ścieżkę synodalną, prosimy o modlitwy, aby był to czas odnowy, reformy i nowej nadziei dla całego ludu Bożego w Irlandii – zakończyli biskupi.

>>> Bardzo uparcie podążamy irlandzką drogą

***

Biskupi Irlandii obecni na zgromadzeniu plenarnym skrytykowali także projekt ustawy legalizującej eutanazję – wspomagane samobójstwo. Nazwali go „fundamentalnie wadliwym”  i „sprzecznym z dobrem wspólnym”. 

>>> Eutanazja w Portugalii. Czy prawo cofnie się o krok?

„Ta ustawa jest fundamentalnie wadliwa. Nie da się jej naprawić ani ulepszyć i wzywamy katolików, by prosili swoich deputowanych o jej całkowite odrzucenie” – stwierdził episkopat Irlandii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze