referendum dotyczące aborcji, Irlandia

Fot. EPA/Aidan Crawley

Irlandia: czarny piątek

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Według sondaży exit polls wykonanych przez Ipsos/MRBI dla „The Irish Times” 68% głosujących opowiedziało się za zniesieniem tzw. Ósmej Poprawki, a 32% było temu przeciwnych. 

Ósma Poprawka (Eight Amendment) w irlandziej konstytucji mówiła, że „państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych, z należytym uwzględnieniem równego prawda do życia matki”, zakazując aborcji z wyjątkiem zagrożenia życia matki. Irlandczycy w referendum najprawdopodobniej zadecydowali, że wcześniejsza poprawka dokumentu zasadniczego została zniesiona i zastąpiona sformułowaniem: „Przepisy mogą regulować prawo do przerwania ciąży”, tym samym zezwalając na poszerzenie wyjątków zezwalających na zabijanie dzieci.

Zgodnie z projektem ustawy, którą rząd zamierza przyjąć po jego zniesieniu, aborcja będzie dozwolona do 12. tygodnia. Będzie też legalna w okresie pomiędzy 13. a 24. tygodniem, jeśli ciąża zagraża zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki. Margines błędu wynosi +/- 1,5%. Na ostateczne wyniki trzeba będzie jednak poczekać do jutra. 

Irlandia: czarny piątek
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze