Fot. pixabay.com

Irlandia: czy krzyże znikną ze ścian szpitali?

W irlandzkim rządowym raporcie analizującym relacje pomiędzy państwem a instytucjami wolontariackimi, wśród których znalazły się także katolickie szpitale, zapisano sugestię usunięcia ze ścian placówek symboli religijnych, aby uszanować przekonania pacjentów, którzy nie są katolikami.

„Wiele osób uczestniczących w konsultacjach miało odczucie, że religijny etos tych organizacji wyraża się także w ich wystroju, poprzez obecność kaplic, ikon religijnych, logotypów i plakatów. Chociaż nie wpływa to bezpośrednio na zakres świadczonych usług, zalecamy, by organizacje te były świadome wpływu wystroju na pacjentów i korzystających z usług i by starały się aby ich osobiste preferencje w tym zakresie były jak najbardziej respektowane” – brzmi fragment raportu, którego przedmiotem jest m.in. działalność katolickich szpitali w Irlandii.

Takich placówek jest w tym kraju 12: 7 szpitali należy do organizacji religijnych, takich jak zakony i zgromadzenia, a 5 kolejnych w różnym stopniu podlega strukturom Kościoła. W sumie otrzymują one blisko 1,5 mld dolarów wsparcia ze strony rządu i zapewniają 26 proc. miejsc w ramach publicznej opieki zdrowotnej w kraju. Premier Irlandii Leo Varadkar zapewnił, że nie jest planowane zmuszenie placówek katolickich do usuwania symboli religijnych, jednak muszą one pamiętać o zróżnicowaniu pacjentów i nie mogą sugerować, że służą w szczególny sposób jednej z grup.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze