Irlandia: rekordowa liczba dzieci ulicy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba dzieci w Irlandii żyjących w zastępczych ośrodkach pomocy osiągnęła w marcu 2017 r. najwyższy dotychczas notowany stan. Jak wynika z opublikowanego 26 kwietnia raportu ministerstwa gospodarki mieszkaniowej, 2563 dzieci, a więc 26 proc. więcej niż przed rokiem, nie miało stałego domu. W marcu 2016 r. urząd zanotował ogółem 1994 dzieci bez stałego zamieszkania.

Według katolicko-republikańskiej partii Sinn Fein, „zawiódł” minister budownictwa mieszkaniowego Simon Conveney, doniosły media irlandzkie. Partia ta uważa, że ten właśnie członek rządu jest odpowiedzialny za to, iż na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy systematycznie rosła liczba bezdomnych. Conveney natomiast oświadczył, że dla problemu bezdomności nie da się znaleźć „szybkiego rozwiązania”. Obiecał jednak, że do 1 lipca br. dzieci wraz z rodzinami zostaną przeniesione z tymczasowego schronienia do mieszkań zastępczych.

Z aktualnych danych ministerstwa budownictwa mieszkaniowego wynika, że obecnie żyje w Irlandii 1256 bezdomnych rodzin. Natomiast w stolicy kraju – Dublinie – żyje 2137 bezdomnych dzieci. Jednocześnie regionalny ośrodek ds. bezdomnych w Dublinie poinformował, że o 35 proc. wzrosła liczba osób śpiących na ulicach. 4 kwietnia organizacja naliczyła 138 takich osób.

W lutym 2013 r. rząd Irlandii ogłosił nową strategię w zwalczaniu bezdomności. Zakłada się, że do 2020 r. zostanie zbudowanych 35 tys. nowych mieszkań socjalnych.

Zobacz także
Wasze komentarze