Vatican Media

Islamski mufti o „Laudato si’”: ochrona klimatu może wzmocnić dialog religii

Ogłoszona przed pięciu laty encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka zatacza coraz szersze kręgi także w innych religiach. Według informacji agencji Fides z 26 maja katolicki „manifest na rzecz środowiska” jest przedmiotem zainteresowania zwierzchników muzułmańskich w Pakistanie.

Watykańska agencja prasowa przetoczyła słowa pakistańskiego muftiego Abu Bakara Muhiuddina, że ochrona Ziemi jest „cenną służbą”, gdyż „jeśli będziemy wspólnie działali zmieni się nie tylko klimat, ale także nasze wzajemne stosunki”. Mufti uważa, że powinno to być motywem przewodnim dla pokonania kryzysu ekologicznego naszej planety. Muhiuddin kieruje Jamia Islamia – meczetem i połączona z nim szkoła islamska w Karaczi, które uczestniczyły w zakończonym w minioną niedzielę tygodniu poświęconym „Laudato si’”. Do akcji zainicjowanej przez tamtejszą archidiecezję i Caritas oraz komisję „Iustitia et Pax” włączyły się też wszystkie parafie, wspólnoty i ośrodki katolickie tego największego miasta, poinformował w swoim raporcie wikariusz generalny Karaczi i dyrektor komisji biskupów „Iustitia et Pax” prał. Diego Saleh.

>>> Tornielli: Laudato si’ pozwala spojrzeć w przyszłość po pandemii

Kościół katolicki w Pakistanie zaprosił wszystkich przedstawicieli religii, aby „razem troszczyć się o nasz wspólny dom, Matkę Ziemię, tak jak tego życzy sobie papież Franciszek w swojej encyklice”, oświadczył prał. Saleh. Jak poinformował, to przesłanie zostało celowo rozpowszechnione także wśród muzułmanów, sikhów i wyznawców bahaizmu. Pragnąc umacniać wartości społeczne, o których mowa w encyklice, takie jak np. solidarność i budować mosty między religiami, księża, zakonnicy i świeccy katolicy w ciągu tygodnia akcji na rzecz „Laudato si’” odwiedzili liczne meczety i szkoły islamskie, kościoły oraz świątynie różnych religii w Karaczi, rozdając egzemplarze papieskiej encykliki przetłumaczonej na język urdu.

EPA/FAROOQ KHAN

W rozmowie z Fides działacz wspólnoty hinduistycznej Ravi Dass Vaghela nazwał papieską encyklikę ekologiczną „doprawdy inspirującym dokumentem zapraszającym nas do ochrony naszej matki Ziemi”. Podkreślił, że cała ludzkość musi się zastanowić, jaką przyszłość pozostawia swoim dzieciom. Tekst papieża Franciszka jest wyzwaniem dla „wspólnej pracy na rzecz zmiany naszego świata i wspólnego stawienia czoła wyzwaniom, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na środowisko”. Jest to „wyraźne zaproszenie do jedności i braterstwa”.

>>> Magdalena Rzym: Jan Paweł II był orędownikiem ekologii

Papież Franciszek podpisał encyklikę „Laudato si’” 24 maja 2015 r. Dokument został opublikowany w ośmiu językach 18 czerwca tegoż roku. W encyklice „poświęconej trosce o wspólny dom” Ojciec Święty wskazuje na zagrożone stworzenie, którego wołanie musi być usłyszane przy pomocy nauki i którego „spiralę samozniszczenia”, uruchomioną przez człowieka, trzeba pokonać. Z okazji piątej rocznicy ogłoszenia encykliki papież zapowiedział dla Kościoła katolickiego na całym świecie rok „Laudato si’”, który potrwa do 24 maja 2021 r. Ojciec Święty zachęcił wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w tę inicjatywę pogłębionego zapoznania się z treścią dokumentu, aby „zatroszczyć się o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze