fot. pixabay

Islandia: powrócił temat referendum na temat przystąpienia do UE

W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – poinformował w poniedziałek przedstawiciel jednej z partii uczestniczących w rozmowach.

Dwa miesiące od wyborów parlamentarnych z 29 października 2016 roku w negocjacjach uczestniczą trzy partie: konserwatywna i eurosceptyczna Partia Niepodległości oraz partie Jasna Przyszłość i Przebudowa, które są określane jako bardziej przychylne UE.

W weekend media informowały, że trzy formacje zamierzają wpisać referendum w sprawie przystąpienia do Unii do programu swego przyszłego rządu. Medialne doniesienia potwierdził, w mniej zdecydowanym tonie, przewodniczący Jasnej Przyszłości Ottarr Proppe.

„Nie podpisaliśmy programu rządowego, prowadzimy dyskusję na ten temat. Osiągnęliśmy pewne porozumienie co do idei, w tym tej” dotyczącej referendum – powiedział dziennikowi „Frettabladid”.

Według mediów partie prawicowe i centrum są bliskie utworzenia rządu, na którego czele miałby stanąć konserwatysta Bjarni Benediktsson, kierujący Partią Niepodległości.

Islandia wystąpiła o członkostwo w UE w 2009 roku za rządów lewicy. Negocjacje zaczęły się w 2010 roku. Jednak dwie centroprawicowe i eurosceptyczne partie, które wygrały wybory parlamentarne w Islandii w kwietniu 2013 roku, Partia Niepodległości i Partia Postępowa, ogłosiły niedługo później, że w ramach ustaleń o tworzeniu nowego rządu porozumiały się, iż przeprowadzą referendum w sprawie członkostwa, a negocjacje z Unią na razie nie będą wznowione. Natomiast w 2015 roku, po dwóch latach rządów eurosceptycznego, centroprawicowego gabinetu, ogłoszono, że kraj wycofuje swoją kandydaturę, bez rozpisywania referendum.

Obywatele Islandii w większości są przeciwni ewentualnemu przystąpieniu do Unii. Argumentują, że ich kraj, już wchodzący w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i strefy Schengen, nic by na tym nie zyskał. Wielu Islandczyków uważa jednak, że kwestia ta powinna zostać poddana pod głosowanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze