fot. unsplash

IV etap odmrażania gospodarki: jest data otwarcia kin, teatrów, siłowni, basenów…

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od czasu, kiedy wykryto pierwszego koronawirusa minęły prawie 3 miesiące. To nie były łatwe dni. Mamy ponad tysiąc zgonów, to bardzo smutna informacja – zaczął dzisiejszą konferencję prasową premier Mateusz Morawiecki.

Premier dalej mówił: „Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasne cele, trudne do zrealizowania. Tak, by przesunąć falę zachorowań, by nie zabrakło, łóżek, respiratorów. I ten cel udało się zrealizować. Nie musieliśmy dokonywać dramatycznych wyborów, jak Włosi czy Belgowie. Z całą mocą trzeba podkreślić: te dane pokazują, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób bardziej sprawny niż najbardziej bogate kraje świata”. Szef Rady Ministrów powiedział, że wybrana na początku pandemii metoda była trudna, bo oznaczała restrykcje i ograniczenia. – Te najsilniejsze leki podaliśmy na początku drogi – mówił premier.

fot. PAP/Marcin Obara

Od 30 maja: złagodzenie nakazu noszenia maseczek

Obowiązywać będzie jedna generalna zasada w przestrzeniach ogólnodostępnych (na dworze i w pomieszczeniach): zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane dla tych, którzy nie mieszkają ze sobą, a idą blisko siebie. W sklepie, w komunikacji publicznej, w kościołach – maseczki będą nadal obowiązkowe.

Zmiany w ograniczeniach handlu:

  • brak limitów osób w zależności od powierzchni w sklepach
  • brak limitów gości w restauracjach
  • należy zachować zasady sanitarne

Konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, fot. PAP/Marcin Obara

Brak limitów wiernych w kościołach

  • ale z maseczkami i z zachowaniem dystansu

Zobacz też >>> Od soboty nie będą obowiązywały ograniczenia w limicie osób w kościołach

Zgromadzenia publiczne możliwe

  • ale do 150 osób i przy zachowaniu reguł sanitarnych
  • ta zasada dotyczy również organizacji wesel i koncertów plenerowych

Od 6 czerwca:

  • otwarte będą kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury (pojemność widowni do 50% i obowiązek noszenia maseczki)
  • czynne będą baseny, siłownie, solaria, salony masażu, kluby fitness
  • we wszystkich tych miejscach konieczne będzie zachowań reguł sanitarnych

Personel medyczny na oddziale intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem w jednoimiennym szpitalu zakażnym w Warszawie, fot. PAP/Leszek SzymańskiWyjątek stanowią dyskoteki i kluby
. – Wiemy z doświadczeń innych krajów, że to są często ogniska nowych zakażeń – dodał premier. Z kolei wicepremier Gliński (minister kultury) powiedział: „Niestety nie możemy podać daty, kiedy te ograniczenia w kinach, teatrach będą mogły być zniesione do końca”. – ocenił minister Gliński.

Zobacz całą konferencję premiera, ministra zdrowia i ministra kultury >>> Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego

Zobacz także
Wasze komentarze